1,287 млн. лева ще струва отводняването на 22 блока със 103 входа в Столипиново, които са под вода. Това е установила комисията, която е направила оглед на проблемните жилищни сгради, от които бълва вода на улиците „Сокол „ и „Батак”.
„Изпратили сме докладната до кмета Здравко Димитров, който трябва да вземе решение как да се реши проблемът. Обследването, дали сградите са годни за живот, може да се направи едва, когато се отводнят блоковете”, обясни пред TrafficNews кметът на „Източен” Иван Стоянов.
Никой не знае в 103-те жилищни входа колко вода изтича и какви сметки навъртат обитателите му. Простата причина е, че общите водомери са под утайките в мазетата.
Ако се вземе решение блоковете да бъдат отводнени и обследването покаже, че конструктивно сградите са здрави, то ще се пристъпи и към мерки, с които да се реши проблемът. По време на срещите в областна управа шефът на ВиК Спартак Николов обясни, че канализационната мрежа е толкова затлачена, че е невъзможно да бъде почистена. Екипи на ВиК са намирали възглавници, кокошки и цели глави зеле в тръбите.
Поради това те трябва да бъдат сменени, като ВиК ще заложи в бюджета си за 2020 година подмяната на тръбите. Самите сградни отклонения, както и вертикалните щрангове в жилищните блокове са собственост на община Пловдив, като тя ще трябва да ги ремонтира.
Канализацията също трудно може да се ремонтира в останалите части на гетото, а причината отново са незаконните постройки. Има улици, които са широки между 60 см и 120 см, като оттам не може да мине кола, пък камо ли да се направят ремонти на ВиК мрежата.
За това преди цялостното решаване на проблема с канализацията в квартала първо ще трябва да се съборят редица незаконно къщи, които са влезли в сервитута на уличната и подземната комуникация.
Друг въпрос, който винаги е актуален е дали столипиновци плащат за водата, която използват. Така например в „Соколите” обитателите плащат по 2,7 кубика на човек от домакинството, тъй като не се знае колко вода употребяват.
Към днешна дата ОП „Жилфонд”, която отговаря за общинските имоти, дължи 1,3 млн. лева на ВиК Пловдив, като от тях близо 700 хил. лева са за абонати в район „Източен”. ВиК Пловдив пък е завело 2000 изпълнителни дела за длъжници към дружество. Има и абонати, на които се спира водата заради непогасени задължения.
Самите блокове са общински, като на една от сесиите на ОбС имаше предложение от Али Байрям хората да си купят апартаментите на улиците, като по този начин ще се грижат повече за тях. По време на комисиите, които се обследвали блоковете обаче малцина са били тези, които са изявили готовност да си купят жилищата.
Кметът Здравко Димитров бе заявил, че ако се покаже, че блоковете са негодни за живот, то блоковете ще бъдат съборени и ще се построят нови.
Още от категорията
Решават ще компенсират ли родителите на децата, неприети в държавни или общински детски градини