Общо 46 олимпийски медалисти са дали пловдивските клубове. Trafficnews.bg започна рубриката "Олимпийските медалисти на Пловдив", в която ще Ви представим мъжете и жените, прославили града ни.
В поредната част от рубриката ще Ви запознаем с рекордьорката в скока височина Стефка Костадинова, която печели златен медал от Олимпиадата в Атланта през 1996г. и сребро от Сеул 1988г.
Стефка Костадинова е родена на 25 март 1965г. в Пловдив. Започва да тренира лека атлетика при Добри Иванов. Голямо значение в развитието ѝ оказва и Еню Тодоров. Още 14-годишна покрива норматив за майстор на спорта. Завършва Спортно училище "Васил Левски" и Пловдивски университет "Паисий Хилендарски". Републиканска шампионка и рекордьорка в дисциплината скок височина във всички възрастови групи – пионери, девойки и жени. Големите си успехи постига, когато през 1983 г. неин треньор става Николай Петров. През цялата си състезателна кариера защитава единствено цветовете на Тракия (Пловдив). Участва на 3 олимпийски игри, 7 световни и 6 европейски първенства. Първия си скок над 2 метра прави на 25 август 1984 г. в София, България. Следват 197 полета на тази гросмайсторска граница в общо 130 състезания.
Големите титли за легендарната ни атлетка започват от 1985г. тя става световна и европейска шампионка в зала на първенствата в Париж, Франция и Пирея, Гърция. Става победителка във финала на Световната купа – Канбера, Австралия 1985г.
През 1986г. в Щутгарт, Германия става и за първи път европейска шампионка на открито с резултат 2.00 м. Стефка Костадинова успя да направи две поправи на световния рекорд в скока височина. Първо скача 2.07 м. на 25 май на състезание в София. Така тя изравнява рекорда от 2.07 м. от 1984г. на друга българка Людмила Андонова. На 31 май отново в София рекордът вече еднолично е на Стефка Костадинов, след като тя скача 2.08 м. Същата година в Москва печели титла и на Игрите на добра воля с 2.03 м.
Стефка Костадинова прави рекорда от 209 см. в Рим. Този рекорд е ненадминат и до ден днешен.
Всичко най-добро обаче тепърва предстои. Стефка отново става световна и европейска шампионка в зала в Индианаполис, САЩ и Лиевин, Франция.
И е готова и за първа световна титла на открито. В италианската столица Рим Стефка Костадинова не само, че става световна шампионка за първи път на открито, но и чупи за трети път собствения си рекорд – 2.09 м. Този резултат вече 34 години не може да бъде бутнат. Той остана и единственият рекорд на български атлет, след като преди пет години падна рекордът на Йорданка Донкова в бягането с препятствия на 100м.
Костадинова загрява за първата си Олимпиада с европейска титла в зала в Будапеща, Унгария. В Сеул обаче пловдивчанката не успява да грабне златния медал и остава със сребро. Американката Луис Ритър успява да скочи 2.03 м., а Стефка остава втора с 2.01 м., печелейки среброто, с бронза остава Тамара Бикова от СССР с 1.99 м.
През 1989г. Костадинова печели поредна световна титла в зала в Будапеща, Унгария.
През 1991г. е шеста на световното в Токио, Япония това е един от малкото и класирания извън първите две места.
В Олимпийската година 1992г. стартира със сребро от европейското в зала в Дженоа, Италия.
Стефка Костадинова отива в Барселона на Олимпийските игри не като фаворит за титлата, но твърдо решена да успее да спечели златния медал. Това за съжаление отново не става и като много от най-големите спортисти в света, които остават без златен медал от олимпийски игри много хора мислят, че най-великата състезателка в скок височина ще остане без олимпийска титла.
В Барселона Стефка скача 1.94 м., което и отрежда четвъртото място. Иомате Кинтеро от Куба със 1.97 м. става бронзова медалистка, среброто отива при Галина Астафей от Румъния с 2.00 м., а златото е за германката Хайке Хенкел с 2.02 м.
Костадинова не се отказва и е твърдо решена да участва и на трети олимпийски игри в Атланта през 1996, преследвайки златния медал.
През 1993 става световна шампионка в зала в Торонто, Канада, а на световното на открито завършва на 15-о място. Това обаче ни най-малко я сломява и тя се завръща още по-силна.
През 1994г. в Париж, Франция е европейска шампионка в зала.
Година по-късно през 1995г. за втори път става световна шампионка на открито в Гьотеборг, Швеция.
Идва годината на Олимпиадата в Аталанта. Там Стефка Костадинова няма намерение да дава шанс на конкуренцията. Страхотен скок от 2.05 м. и носи дългоочакваният и много емоционално спечелен медал. Стефка Костадинова става олимпийска шампионка – единственото отличие, което и се изплъзваше и то с невероятен резултат – от рекорда през 1987г. от 2.09 м. Костадинова не беше скачала 2.05 м. Втора остава Ники Багояни от Гърция с 2.03 м., а бронза печели украинката Ина Бабакова с 2.01 м.
Костадинова след спечелване на златния медал в Атланта
Стефка Костадинова не се отказва и участва и на световното първенство в зала в Париж, Франция където отново е световна шампионка този път за последен път. Три пъти е световна рекордьорка в зала – 2.04, 2.05, 2.06 м., а постижението от 2.06 м. и до днес е третото най-добро в света.
През 1999 г. прекратява състезателната си кариера и започва работа в управленските структури на спорта.
Отличията, които печели в кариерата са олимпийска титла, два пъти световна шампионка и веднъж европейска. В зала е пет пъти световна шампионка и четири пъти европейска. Има сребро от олимпийски игри и едно сребро от европейско първенство в зала. Победителка във финала на Световната купа – Канбера 1985г.
Става вицепрезидент на Българската федерация по лека атлетика. Същата година е избрана за заместник-председател на Държавната агенция за младежта и спорта, а от 1 август 2001 г. е заместник-министър на спорта. На 11 ноември 2005 г. става председател на Българския олимпийски комитет, който оглавява и до днес. Тя е единствената българка, отличена със спортен "Оскар". Наградата получава през 1987 г. Костадинова е шестият пловдивски спортист, станал почетен гражданин на Пловдив през 1995 г. Тя е между първите атлети, приети в "Залата на славата". Носителка е на орден "Стара планина", I степен през 1996 г. Най-добър спортист на Балканите за 1985, 1987, 1995, 1996 и 1997 г. – на второто място по най-много отличия в анкетата след Новак Джокович –шест. Спортист №1 на България за 1985, 1987, 1995 и 1996 г. – рекорд в анкетата, никой спортист не е печелил отличието четири пъти. Спортист №2 на България за 1986, 1988 и 1997 г. Спортист №3 на България за 1989 г. В Топ-10 при определяне на най-добър спортист на България за 1993 г.
В момента продължава да оглавява Българския олимпийски комитет. За съжаление контузия и попречи да пътува за Олимпийските игри в Токио и да види на живо най-доброто българско представяне на Олимпийски игри от Сидни 2000.
На 30 август тази година ще се навършат 34 години от рекорда на Стефка Костадинова - 209 см., които остават недостижими и до днес.
Стефка Костадинова е председател на БОК от 2005г.
Още от категорията
Състезател на пловдивски клуб е плувец номер 1 на България