Учени за пръв път успяха да заснемат как зоопланктон се храни с парченца пластмаса. Освен това за записа, екипът е получил наградата "Atkins CIWEM", като филм на годината за околната среда, съобщава сп. "Ню сайънтист".
Режисьорът Верити Уайт е заснел филма под микроскоп, работейки в Плимутската лаборатория по океанология. Учените са пуснали при копеподи (малки ракообразни с дължина от няколко милиметра) миниатюрни топченца (7-30 микрометра в диаметър) от флуоресцентен полистирол и са наблюдавали какво количество от тях попада в организма на животните.
По принцип представителите на зоопланктона се хранят с водорасли. Движейки крайниците си, те карат водата да им "носи" храната. Животните си избират необходимите им видове с помощта на химически и тактилни рецептори. Тези рецептори обаче не са попречили на зоопланктона да поглъщат парченца от пластмасата.
Снимките на филма са отнели около 3 часа и през цялото време топчетата са влизали и излизали от организма на копеподите. Според наблюденията на биолога Матю Коул, понякога животните отделят пластмасата след няколко часа, но при липсата на достъп до храни този срок може да е и 5-6 дни.
Пластмасата пречи на нормалното функциониране на организма, копеподите започват по-бавно да преработват водораслите, което застрашава оцеляването им. През декември 2014 г. учени изчислиха, че в световния океан има най-малко 5,25 трилиона пластмасови парчета, които тежат около 269 000 тона. В крайбрежните води преобладават големите късове, а в открито море - микрофрагментите. Учените предполагат, че ги раздробяват океанските течения.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Колко часа сън ни е необходим според възрастта?