Меркурий премина директно между Земята и Слънцето днес. Малката черна точка на снимката е планетата на фона на най-голямата зведа в галактиката. Транзитните минавания на Меркурий пред Слънцето са редки - 13-14 за един век. Предишното бе преди 10 години, а следващите ще са през ноември 2019 г., ноември 2032 г. и май 2049 г.
Космическият спектакъл започна в 11 ч. и 12 мин., а краят му бе в 18 ч. и 42 мин. по Гринуич. Явлението можеше да бъде наблюдавано от източната част на САЩ и Канада, от Западна Европа, Западна Африка и от по-голямата част на Южна Америка.
7,5 часовия преход бе наблюдаван на живо то много любители на астрономията, след като НАСА осигури картина в реално време. Зрителите споделят, че черната точка едва се е движела на фона на слънчевия диск.
Учените пък отговорят, че планетата всъщност е развивала скорост от 170 хиляди километра в час.
Меркурий е най-близката до Слънцето планета - намира се на средно разстояние 58 милиона км от него и все още е слабо изследвана. Диаметърът й е едва 4780 км. Тя се завърта около Слънцето за 88 дни, а на всеки 116 дни минава между Земята и него. Заради наклона на орбитата й спрямо тази на Земята обаче в повечето случаи изглежда, че е под или над Слънцето.
TrafficNews.bg
Още от категорията
AI инструмент разпознава фалшиви новини с 99% точност