Ако преди време през лятото изборът на децата за ваканцията се свеждаше до вариантите "на село при баба", "долу на двора" или "лагер", днес учениците имат богат избор как да прекарат летните месеци. Възможностите са почти толкова, колкото и желанията и предпочитанията на различните малчугани.
Въпреки това някои от тях предпочитат да си стоят в къщи, "залепени" за компютъра или телевизора. Други пък изкарват цели дни в мола, обикаляйки кафетата.
Електронните игри са магнит за момчетата, които предпочитат да стоят часове в интернет, вместо да покарат колело из града. Вече рядко ще срещнем хлапе, което не носи таблет или смартфон. По-големите играят “GTA5”, “CS Go”-любими на 3-14- годишните и “League of Legends”, която е за младежи над 15-16 години.
"Предпочитам да седя у нас и да играя на компютъра. Много ми харесва "CS Go". От време на време излизам и с приятели да играем заедно, но на компютъра ми е по- забавно", сподели 13-годишният Иван.
Когато се съберат заедно, по- малките играят шах и билярд, както и лего „Нинджаго”, събират стикита, колички „Макуин” и карти „Бен 10”. От някогашните игри се е запазила „Не се сърди, човече”, но малчуганите имат възможността да я играят в по- модерен вариант- на килим. Барбитата пък са заменени от кукли „Уинкс”. Карането на колело и скейтборд все още е актуално, а спортове като футбол и баскетбол може би никога няма да престанат да бъдат част от ежедневието на малките момчета, а дори и от това на някои момичета. Последните като цяло предпочитат да си играят на „фризьорски салон” или дори само да си "клюкарят". Понякога можем да видим дори по- малки деца, които си играят на позабравената „жабка”.
"С приятелите ми се събираме почти всеки ден, за да играем футбол. Много ми харесва! Искам да стана футболист! Когато не играем се разхождаме в квартала или караме колела", коментира 11-годишният Мартин.
Малчуганите, които все още ходят на градина, могат да продължат да я посещават и през летните месеци, ако няма кой да се грижи за тях вкъщи, докато родителите са на работа. За по- големите има частни занимални, които се стремят да организират за тях както игри, така и да ги подготвят за новата учебна година, следвайки в по- лек вариант учебната програма.
Децата, които могат да се възползват от нея са главно между 7 и 13- годишна възраст, но има и занимални, приемащи деца от 5 до 15-годишна възраст, като децата са разпределени в различни групи според възрастта си.
Организират се и различни занимания извън града. Може да се избира между различни лагери, продължителността на повечето от които е около 7 дни- скаутски и приключенски морски лагери. На планинските се посещават различни забележителности, организират се риболовни приключения, въжени предизвикателства и разходки с велосипеди. За вечерите са подготвени срещи край лагерния огън, нощни походи с нощно ориентиране, вечери на отрядите и еко карнавали.
На морските децата се занимават с плуване, ветроходство, морски каяци, плажен волейбол, а също така се учат да сърфират. Съществуват и различни спортни лагери- футболни, гимнастически, както и смесени, на които не са специализирани и се организират различни занимания. Подобни лагери се организират за деца на всякаква възраст, като на някои места се предлагат занимания дори за 3-годишни.
Някои родители избират избират да запишат децата си на езда, плуване, тенис, различни езикови курсове, дори пейнтбол или йога за деца и младежи. Повечето от малчуганите, записали се за подобни мероприятия, нямат търпение да го направят отново.
"Миналата година бях на скаутски лагер и нямам търпение да отида пак. Много ми хареса", сподели Даниел, 10- годишен. "После ще ходя и на море с мама и татко, а като се върна, ще ме водят и на езда".
TrafficNews.bg