Астрономи наблюдаваха за първи път как струи светлина излизат от черна дупка, поглъщаща материята от близките звезди. Тези проблясъци, които са траели от няколко минути до няколко часа, са регистрирани в съзвездието Лебед. То се намира на около 7800 светлинни години от Земята.
По-интересното в случая е, че светлината е била толкова силна, че дори и астрономите аматьори са можели да я наблюдават със скромен 20-сантиметров телескоп, пише Science Alert, цитирани от obekti.bg. „Открихме, че това явление може да бъде наблюдавано за първи път в оптична светлина при ниска осветеност“, казва астрономът и главният ръководител на проучването Марико Кимура от Университета на Киото в Япония.
„Тези открия ни показват, че можем да изучим физическия феномен, който се случва край черната дупка, с помощта на средно мощни оптични телескопи.“ Нищо – дори светлината – не може да се измъкне от черната дупка. Процесите на поглъщане на газ, прах (или дори разкъсването на цели звезди) могат да доведат до образуването на акрециеви дискове край радиуса на Шварцшилд. Тези дискове могат да изхвърлят потоци от плазма, наречени релативистични струи (нагорещени до 10 млн. градуса по Целзий) по цялото протежение на галактиката.
Тази зверска топлина може да накара акрециевия диск на черната дупка да започне да отдава изключително силно сияние. Именно това са наблюдавали Кимура и неговият екип в V404 Лебед – активна черна дупка, която се е пробудила на 15 юни 2015 г. след близо 26 години „сън“.
TNS.bg
Още от категорията
Как да изберем правилната йога в зависимост от зодията си?