Учени в Китай са предизвикали симптоми на аутизъм при маймуни, внасяйки в телата им човешкия ген, свързан със състоянието, пише Mail Online. Екипът се надява да намери терапия за разстройството, за което науката знае малко. Поведението на модифицираните макаци е подобно на поведението на хора с аутизъм - повтарящи се жестове, безпокойство и неумение за социални взаимодействия. Това означава, че животните могат да служат като надежден модел за изследване на причините и тестване на потенциални лекарства.
Китайското проучване, което изтъква предимството на използването на маймуни-модели за изследване на разстройства на човешкия мозък, повдига етични въпроси за провеждането на подобни експерименти върху примати. Досега експериментите, насочени към изучаване на аутизма са се провеждали най-вече върху лабораторни мишки - вид, който е съвсем различен от човека що се отнася до гени, поведение и физиология. По тази причина екипът, ръководен от Джилонг Ки от Института по неврология в Шанхай, е създал специални тестови маймуни. В животните са внесени копия на гена МЕСР2, за който се смята, че е свързан с аутизма. Маймунките са родени от сурогатни майки, а поведението им се изследва по време на израстването им.
Мозъчната структура на страдащите от аутизъм е различна от тази на другите хора. Точната причина остава неизвестна, въпреки подозренията, че гените изпълняват ключова роля. Не съществува лекарство или поведенческа терапия. Една от маймуните е предала трансферирания ген на поколението си, при което също са се проявили симптоми на аутизъм. Това подкрепя хипотезата за генетичните корени на аутизма, посочват авторите. “След като идентифицираме проблема в мозъчните вериги, свързан с аутистичното поведение, ще използваме терапии, каквито са инструментите за генетично модифициране, за да променим трансгена МЕСР2 в маймуните”, обяснява Ки. Той е уверен, че методите на екипа му отговарят на международните етични стандарти.
TNS.bg
Още от категорията
Дневен хороскоп за 17 януари: Сложен ден за Везни, Близнаците да оценяват всеки миг от деня