По-възрастните хора в България имат едно неизменно правило – не се влиза в къщата с обувките, с които си бил навън. Още на вратата трябва да ги събуеш и да си сложиш домашните чехли независимо кой си – член на семейството, съсед или гост.

Мнозина от по-младите поколения се дразнят на този навик, особено пък що се отнася до гостите.

Това е провинциализъм, няма да се излагаме пред хората!

Събуването, когато влезеш вкъщи, не е културна особеност, нито индивидуална мания, а въпрос на здраве, сигурност и хигиена, показват нови изследвания.

Това е умен и дори жизненоважен жест, който ни предпазва от невидими, но много сериозни заплахи, посочва британският в. "Индипендънт".

Чистотата обикновено се асоциира с премахването на видимата мръсотия. Но когато става въпрос за обувките, това, което се крие под повърхността, често е микроскопично и много по-опасно от малко кал или изсъхнала трева. Обувките за открито пренасят бактерии, алергени и токсични химикали – много от които са свързани със сериозни здравословни проблеми.

Само помислете къде ходите с обувките си всеки ден: обществени и служебни тоалетни, тротоари, болнични коридори и тревни площи, третирани с химикали като унищожители на плевели и инсектициди за борба с вредителите.

Според проучване на университета в Аризона цели 96 процента от обувките са дали положителен тест за колиформни бактерии, които обикновено се срещат във фекалиите.

Още по-обезпокоително е, че 27 процента, или повече от един чифт на всеки четири, са носители на E. Coli - бактерия, свързана с различни инфекции – някои от тях животозастрашаващи, обяснява микробиоложката д-р Манал Мохамед.

 

Докато някои щамове на E. coli са безвредни, други произвеждат шига токсин, който може да причини кървава диария и да доведе до хемолитично-уремичен синдром - потенциално фатално състояние, включващо бъбречна недостатъчност.

Децата под пет години са особено изложени на риск поради тяхната все още развиваща се имунна система и честото движение ръка в уста. Миналата година във Великобритания вълна от случаи на зараза с ешерихия коли доведе до смъртта на двама души, хоспитализацията на повече от 100 и разболяването на над 300.

В този случай тя беше свързана с инфектирани сандвичи в супермаркет, припомнят медиите на Острова.

Но E. coli не е единственият микроб, който влиза в хола ви. Обувките улавят също Clostridium difficile - бактерия, известна с това, че причинява болезнена, понякога тежка диария, и Staphylococcus aureus, включително MRSA (метицилин резистентен стафилокок).

устойчива на лекарства "супербактерия", която може да причини дълбоки кожни инфекции, пневмония

или дори смъртоносни инфекции на кръвния поток.
Рисковете за здравето се простират и отвъд бактериите. Обувките действат като носители на химикали и алергени.

Проучванията показват, че ботите, маратонките и сандалите могат да внесат пестициди, хербициди и тежки метали като олово – всички те представляват сериозни рискове, особено за малки деца и домашни любимци.

Излагането на олово, често от градския прах или почва, е особено вредно за децата, тъй като може да увреди развитието на мозъка и да причини когнитивни проблеми през целия живот. Освен това алергени като цветен прашец могат да полепнат по подметките, влошавайки алергиите и респираторните проблеми в това, което би трябвало да е безопасно убежище.

Още по-тревожно е, че асфалтовите уплътнители, използвани по алеи и пътища, съдържат канцерогенни съединения. Проучване в САЩ е установило, че тези химикали могат да бъдат проследени на закрито и да се задържат в домашния прах – понякога на нива 37 пъти по-високи от нивата на открито.

А кой прекарва най-много време най-близо до пода?
Децата и домашните любимци

Децата пълзят, играят и често слагат ръце в устата си. Домашните любимци облизват лапите си след ходене по тези замърсени повърхности. Носенето на външни обувки на закрито може неволно да увеличи излагането им на вредни вещества.

Като се имат предвид научните доказателства, правилото на по-възрастните поколения за събуването на входната врата вече не звучи толкова неразумно. Всъщност това може да е една от най-простите и ефективни мерки за обществено здраве, които могат да се приемат у дома.

Събувайки обувките си на вратата, вие не само предотвратявате замърсяването на килима, а значително намалявате излагането на вашето семейство на вредни микроби и химикали.

И не е трудно да се направи. Помислете да осигурите до външната врата поставка за обувки или кошница с няколко чифта удобни домашни чехли за гостите. Да помолите някого да събуе обувките си, може да ви се стори неудобно в началото и да решите да пренебрегвате факта, че нещо толкова рутинно като влизането в къщата може да носи такива скрити рискове.

Но когато осъзнаете огромното количество бактерии и токсични химикали, които са полепнали по подметките, става ясно: носенето на външни обувки на закрито е като да поканите улиците – и всичко по тях – в най-интимните ви жилищни пространства.

Затова учените съветват: следващия път, когато се приберете у дома, отделете малко време, за да събуете обувките си. Вашите подове – и вашето здраве – ще ви благодарят.

Обективността все пак налага да се отбележи, че има експерти, които твърдят, че може да има ползи от носенето на външни обувки вътре, особено за деца. През 2019 г. изследователи от Финландия установиха, че

в семейства, където не се практикува събуването на външните обувки, децата по-рядко страдат от астма

Финландските учени теоретизират, че подрастващите, изложени на повече видове почва, са изградили по-голяма устойчивост към потенциални задействания на болестта. Някои предупреждават за т.нар. хипотеза за хигиената – теория, че съвременният начин на живот е прекалено стерилен.

Твърди се, че без излагане на мръсотия и микроби в ранна възраст имунната система не се научава как да контролира реакцията си към ежедневните частици като прах и цветен прашец, което води до повишаване на свръхреакциите като алергии.

Но науката зад тази теория все още е широко оспорвана. Освен това трябва да се има предвид, че начинът, по който във Финландия се поддържа обществената хигиена, и екологичният начин на живот на скандинавците по принцип доста драстично се различава от този в други страни в Европа и света.