Учените са използвали данни от космическите телескопи Чандра и Хъбъл на НАСА, както и радиотелескопа ALMA, за да създадат уникално изображение на мъглявината Тарантула, известна още като 30 Doradus. Това е най-детайлното рентгеново изображение на най-мощната звездообразуваща област в сравнително близката Вселена. Композитното изображение на мъглявината е оформено като букет, който е точно навреме - нали е Свети Валентин! Изследването е публикувано на сървъра за предпечат arXiv, пише GlasNews. 

В това комбинирано изображение на мъглявината Тарантула рентгеновите данни, показани в синьо и зелено, от космическия телескоп Chandra са комбинирани с оптични данни, показани в жълто, от космическия телескоп Хъбъл. Учените са използвали и данни от радиотелескопа ALMA, показани в оранжево, пише Phys.

Мъглявината Тарантула е една от най-ярките звездообразуващи области в галактиката, дом на много млади звезди, сравнително близо до Земята. Намира се на приблизително 160 000 светлинни години от нас в съседната галактика Голям Магеланов облак. Поради относителната си близост в космическо отношение, мъглявината Тарантула дава на астрономите уникална възможност да изучават как се раждат звездите.

Мъглявина ТарантулаУникално изображение на мъглявината Тарантула, известна още като 30 Doradus. Снимка: NASA

Тази мъглявина съдържа толкова много междузвезден газ, който е необходим за създаването на звезди, че те могат да се образуват тук поне 25 000 000 години. Тъй като тази мъглявина съдържа толкова много млади звезди, както и такива, които все още се формират, този регион на космоса е най-мощното място за образуване на звезди сред близките галактики, включително Млечния път и галактиката Андромеда.

Центърът на мъглявината Тарантула също съдържа най-масивните звезди, които астрономите някога са виждали. Това са предимно много млади звезди, които съществуват от 1-2 милиона години. За сравнение, Слънцето съществува почти 5 милиарда години.

Масивни млади звезди изпращат мощни звездни ветрове в космоса. Тези ветрове, които се смесват с материя и енергия, изхвърлени от експлозии на свръхнови, тоест експлозии на масивни звезди, създадоха уникална картина на мъглявината, защото създадоха различни космически структури.

За повече от 20 дни наблюдения космическият телескоп Chandra е открил повече от 3500 рентгенови източника в мъглявината. Те включват масивни звезди, двойни звездни системи и протозвезди, които все още се формират, преди да станат нормални звезди. Телескопът също така откри много малки звездни купове и огромни количества междузвезден газ.