Горите са зелените оазиси на нашата планета и именно на тях разчитаме за регулиране на климата, спиране на глобалното затопляне и прочистване на въздуха. Но все по-често те стават жертва на човешката ръка, на обезлесяване и масови пожари, които оставят Земята без нейните бели дробове.
Гори винаги е имало и археолози неведнъж са откривали доказателства за това. През девона, четвъртия геоложки период от системата на палеозоя, който е бил преди около 416 милиона години, областта около днешния Ню Йорк е била гореща и тропическа.
Птици и безгръбначни не е имало, но учени от University of Cambridge и University of Cardiff наскоро обявиха, че там е съществувала гора и тя е била най-старата в света. Именно в близост до малкото селце Кайро в област Ню Йорк са открити 11 коренови системи на древни дървета. Учените попадат и на редки фосилни гори - групи от запазени пънове, съдържащи останки от вековни дървета. За тях се твърди, че са на 385 милиона години.
Fossil tree stumps from the Gilboa Fossil Forest. These remnants from the Earth’s earliest forests are 380 million years old and were thought to be the oldest known in the world. Others found in nearby Cairo, NY may be ~3 million years older. https://t.co/T4C6Jh4wGL #FossilFriday pic.twitter.com/8QOM4kuH6t
— Alana Quinn (@aquinsta) December 28, 2019
Това е с около пет милиона повече от досегашния първенец, който също се намира в района - в близост до град Гилбоа в същия щат. В района непрекъснато се откриват нови и нови археологични находки, но тази се смята за най-ценната, защото датира и от най-назад в миналото. Учените са на мнение, че могат да открият и по-стари находки, но това е труден и сложен процес заради почвата и изникналите нови гори с огромни дървета върху тях.
Изследователите твърдят, че древните останки от дървета могат да им помогнат да разберат повече за ролята на горите през вековете, както и за еволюциите на древните екосистеми и климатичните промени преди намесата на човешката дейност в климата на планетата, пише BBC.
Доказано е, че с появата на горите нивата на въглероден диоксид в атмосферата спадат, което води и до намаляване на температурите в глобален мащаб. Създаването на по-приемливи условия за живот помага и на много животински видове да се спасят от изчезване. Но двете открити най-стари гори не бива да се поставят под общ знаменател, защото при тях се наблюдават съществени разлики.
#ScienceTuesday: Evidence of one of Earth’s oldest known forests dates back approximately 385-million years. The Devonian-age Gilboa fossil forest of Schoharie County, New York, is characterized by extensive impressions of tree root systems and even a few fossil tree stumps. pic.twitter.com/eQYxhF1nHU
— New York State Museum (@nysmuseum) May 7, 2019
Докато тази в Гилбоа се развива в условията на непрекъснати наводнения и много пясък, около Кайро се редуват сухи и влажни периоди и климатът е по-спокоен. Смята се, че и двете все пак са изчезнали заради големи наводнения. Векове по-късно, отново заради наводнение, учените успяват да открият вкаменелостите около Гилбоа.
А гората в Гилбоа е първата, в която се установява, че дърветата вече са достигнали размерите, които виждаме и днес, и имат листа по клоните си. Един е основният вид дърво, който доминира там - Eospermatopteris. Той се характеризира с дебело в основата си стъбло, което нагоре продължава дълго и тънко. В горната си част наподобява палма.
Вкаменелости от древните гори все още могат да се открият в района на централен Ню Йорк, а това лято музеят в Гиблоа дори ще организира първите по рода си разходки в търсенето им с всички ентусиасти. И въпреки че тропическият климат днес не е на лице, учените смятат, че след години или векове мястото може да изглежда отново така, както преди хилядолетия.
Източник: Lifestyle.bg
Още от категорията
Кератопигментация: Татуирането на очите набира популярност