Глобалната туристическа индустрия, основен играч в световната икономика, е изправена пред огромно препятствие поради престъпно поведение и отвличания на някои туристически места. Туристите са склонни да избягват места с по-големи рискове за сигурността, което води до намаляване на пътуванията и туристическите операции, което в крайна сметка нанася щети на индустрията.

Събитията в Хаити и Мексико демонстрират сериозността на този проблем, като отвличанията стават все по-чести в тези региони. Неблагоприятните последици достигат по-далеч от туризма, засягайки икономиката на нацията и източниците на доходи на тези, които зависят от индустрията.

Въпреки трудностите, индустрията на пътуванията и туризма си проправя път назад от ефектите на коронавируса и се очаква да се върне на предишните си нива. Струва си да се отбележи, че по-малко известните африкански и азиатски страни са се превърнали в привлекателни дестинации и различни туристически категории като културен, художествен, приключенски и културен туризъм допринасят за този растеж.

Категорията "Исторически домове" на Airbnb, която отклонява резервациите далеч от пренаселените туристически горещи точки в Европа, е пример за преминаването към туризъм с наследство. Луксозният туризъм също се разширява, както се вижда от трансформацията на Мадрид за привличане на пътници от висок клас.

Като се има предвид сегашното развитие на туризма, от първостепенно значение е да се разпознаят проблемите на престъпността и отвличанията. За да разберат по-добре сериозността на ситуацията, от списание CEOworld правят списък на страните с най-висок процент на отвличания според UNODC (Службата на ООН по наркотиците и престъпността). Това класиране е организирано с държави във възходящ ред въз основа на техния процент на отвличания на 100 000 жители, както съобщава UNODC.

Ето кои са 10-те държави с най-висок процент на отвличания в света за 2023 г:

  1. Турция - 42.669
  2. Ливан - 15.384
  3. Кувейт - 12.69
  4. Канада - 10.285
  5. Белгия - 10.245
  6. Южна Африка - 9.569
  7. Нова Зеландия - 9.508
  8. Пакистан (Ислямска република) - 9.452
  9. Есватини - 9.354
  10. Обединено кралство - 8.835

В някои случаи бедността и други социални проблеми са в основата на престъпната дейност, докато в други държави транснационалните престъпни организации се възползват от стратегическото им местоположение.

 

 

Източник: lifestyle.bg