Всички ние се прозяваме неколкократно всеки ден. Едва ли обаче много от нас се замислят какво се случва в организма ни в тези моменти. Прозявката е нещо обикновено и сякащ става автоматично. Но учените са се опитали да разберат какво означава тя и защо е нужна, разказва National Geographic. Ето няколко интересни факта:
1. Прозяването възниква при недостиг на кислород в главния мозък. Когато клетките на мозъка имат необходимост от повишена доза кислород, прозяването стартира механизма за спешна помощ. Удълженото вдишване и особеното движение на мускулите на устата и глътката способстват за усиленото постъпване на кислород в главния мозък.
2. При прозяването се влючват долните части на белия дроб, които не работят при други условия, ако сте в състояние на покой. Този механизъм позволява да се запази здравето на дихателната система и да се предотвратява пневмонията.
3. Mеханизмът на прозяването защитава мозъка от прегряване, тъй като е свързан с повишения приток на кислород към главата.
4. Прозяването може да бъде тест и за психично заболяване. Прозявката обикновено е заразна и ако събеседникът ни се прозява, ние автоматично започваме да правим същото. Ако вие активно се прозявате, а това не предивиква ответна реакция у събеседника ви, то той може да бъде заподозрян, че страда от нарушени социални механизми на адаптация (например при шизофрения и аутизъм). Но все пак не бързайте с изводите – в психиатрията не всичко е толкова просто.
5. Прозяването активизира мозъка и така може да се ободрите, когато сте твърде уморени. Така става при монотонна работа, скучно развлечение, преумора. Порцията кислород и засиленият приток на кръв включват главния мозък в действие. Но ефектът е временен и когато сте много уморени продължавате да се прозявате без прекъсване.
6. Децата в утробата на мама също се прозяват. Това е било установено още на 12-та седмица от бременността. Учените предполагат, че по този начин се стимулира развитието на главния мозък.
Всички тези факти може да предизвикат много спорни въпроси и се намират все още на стадий на изучаване, но едно е ясно още сега – когато ви се прииска да се прозинете широко не се сдържайте. Прозявайте се и наздраве.
TNS.bg
Още от категорията
Как да изберем правилната йога в зависимост от зодията си?