Астрономи, използващи космическите телескопи Swift и Fermi, фиксираха много силна космическа експлозия. Изследователите били силно изненадани, защото това било едно от най-мощните взривни събития, наблюдавани някога. Оказало се, че тази експлозия е била толкова силна, че дори йонизирала атмосферата на Земята. Това събитие се е случило на разстояние 2 милиарда светлинни години от нас, пише Forbes.
Според Роберта Пилера от Политехническия университет в Бари, Италия, засечената експлозия е мощно изпускане на гама-лъчение, получило названието GRB221009A. Всяка черна дупка е различна вселена: може би ние живеем в една от тях Все по-често съвременната наука си задава въпроса за съществуването на мултивселена. Полският физик теоретик Никодем Поплавски смята, ч... Прочети повече „Това освобождаване на енергия се е случило на разстояние 2 милиарда светлинни години от нас и е много по-близо от регистрираните по-рано подобни гама-импулси.
В същото време вече можем да кажем с увереност, че освобождаването на енергия е било много по-силно и самата експлозия е била много по-мощна от други гама-емисии. Това е едно от най-значимите подобни космически събития", казва Пилера. Този поток от гама-лъчение е преодолял 2 милиарда светлинни години, за да достигне нашата планета. Тоест, когато се е случило експлозивното събитие, животът на Земята тъкмо се е зараждал.
Прието е да се смята, че гама-емисиите се появяват, когато огромни звезди умират с взрив на свръхнова или още по-мощна експлозия – хипернова. Такива експлозии водят до появата на неутронни звезди или черни дупки. Сигналът, получен от космическите телескопи, е интерпретиран от учените като лъчение на млада черна дупка, която е изпуснала плазмени струи в Космоса почти със скоростта на светлината.
„Сигналът, който открихме, можеше да бъде наблюдаван в продължение на 10 часа, което се дължи на това, че източникът на гама-лъчение беше много по-близо от други източници на такива сигнали“, казва Пилера. Ако попаднете в черна дупка, ще застинете в пространството и времето завинаги Черните дупки са много плътни обекти, които имат много силна гравитация, така че дори светлината не може да избяга от тях.
Учените смятат, че близкото разстояние и огромната сила са довели до това, че лъчението дори е йонизирало горните слоеве на земната атмосфера. Подобно нещо се случва, когато на Слънцето се появи много мощно изригване и потокът бъде запратен в посока на Земята. Данните от космическия телескоп Fermi показват, че фотоните, които са били изстреляни в Космоса, са имали 50 милиона пъти повече енергия от фотоните на обикновената видима светлина. За щастие благодарение на магнитното поле на Земята рекордната експлозия не е представлявала заплаха за нашата планета.