Според скорошно проучване, неспособността да се развие или поддържа ерекция засяга 40% от мъжете до 40-годишна възраст и 70% от мъжете до 70-годишна възраст. Това се дължи на процеса на естественото стареене, но може да се влоши от редица фактори и начин на живот.
Професор Джеф Хакет, медицински съветник на компания, насочена към здравето за мъжете, споделя пет причини, които са директно свързани със сексуалния живот и по-конкретно с еректилната дисфункция.
Мазни храни
Мазната и тежка храна, съдържаща трансмазнини, може да доведе до атеросклероза - при която мазнините запушват стените на артериите и ги стесняват. В най-лошия случай това причинява инфаркт и инсулт.
А еректилната дисфункция всъщност може да бъде един от първите признаци на това състояние. "Тя е важен ранен предупредителен знак, че по-малките артерии на пениса са засегнати, което означава, че е много вероятно да се случи това и с по-големите, ако не се обърне внимание на проблема. И не се промени ежедневната диета."
Захар
Честото консумиране на сладкиши или шоколад води до повишаване на кръвната захар, което пък кара панкреаса да произвежда инсулин, за да я понижи.
"Колкото повече захар ядем, толкова по-често се случва този цикъл и толкова по-вероятно е това да се отрази на сексуалното ни здраве", обяснява Хакет. И допълва, че еректилната дисфункция може да бъде симптом на диабет.
Наркотици и алкохол
Въпреки че алкохола често премахват задръжките в леглото, той може и да повиши кръвното налягане и холестерола и да понижи тестостерона. А всичко това неминуемо влияе на сексуалното представяне.
Някои анаболни стероиди и добавки за спортни постижения, както и антидепресанти също могат да повлияят на желанието и да забавят еякулацията.
Цигари
Никотинът в цигарите е вазоконстриктор, което означава, че свива притока на кръв към артериите.
"Малките кръвоносни съдове на пениса са особено уязвими и при пушачите рискът от еректилната дисфункция се увеличава от 1,5 до 2 пъти", обяснява Хакет. Според него ползите за здравето от отказа от пушене могат да настъпят в рамките на няколко седмици, но повишаването на сексуалната активност може да отнеме до шест месеца.
Стрес
Стресът пряко влияе на хормоните и намалява либидото. "Той се свързва с повишени нива на адреналин, който причинява трудности при поддържането на ерекцията и влияе върху производството на половите хормони, особено на тестостерон", казва Хакет.
В допълнение към адреналина, хормонът на стреса кортизол също влияе върху производството на тестостерон.
Според специалиста за да подобри като цяло сексуалния живот трябва да се наблагне на здравословното хранене, практикуването на дихателни упражнения, включването на медитация или подлагането на терапия. В крайни случаи могат да бъдат приложени и алтернативни методи за лечение на еректилната дисфункция като например бързодействащи спрейове или дори използването на ботокс, пише New York Post.
Източник: lifestyle.bg