На планина сте. От сутринта! Вече вдишвате зеленината и хладната й, но приятно съживяваща свежест. Имате чувството, че в целия ви организъм се наслояват ледени кристали от чиста, природна енергия! И припвате по камъняка! Като игриво конче!
Пречистващо, окъпващо, магично!
Само че, захласнати от величествените и жизнено зелени гледки, може да забравите за планинския терен. Може да стъпите накриво, да се подхлъзнете на мокри листа или пясък, да не прецените къде да се хванете стабилно, за да се изкачите безопасно. И…
Туп! Падате! И ако паднете от високо и/или на остър камък, може да стане голяма беля!
Затова на първо място внимавайте!
На второ място, научете се да давате първа помощ и се уверете, че другарчето ви се е научило. Защото първата помощ в планината, особено на места, на които ходят най-вече по-печените планинари, е понякога критично важна.
Някои основни ситуации, предразполагащи нужда от оказване на първа помощ в планината
Такава ситуация е например катеренето по отвесни скали. Тази мания се засилва с популяризирането на здравословния и активен спорт в планината. Затова вече много младежки компании използват пролетта и лятото, за да се накатерят хубаво.
Това е чудесно! Страхотно е, че младите се връщат към природните изживявания и интензивните физически натоварвания. Но катеренето по скали в планината е и рисковано. Все някои камък ще е хлъзгав или ще поддаде, все на някой няма да му стигнат физическите възможности или ще му се запотят твърде много ръцете, все някой ще се направи на велик катерач. И следва падане. Което ако е от високо, на остри камъни и без достатъчно протектори…
Е тогава първата помощ в планината не ви мърда.
Друга ситуация се създава, покрай фрийрайд вълната. Планинското колоездене е супер начин да прекараш почивните дни, сред чист въздух, зеленина, спорт, амбиции, постижения, екстремни моменти, скокчета и смях. Но с по-високата скорост идва и по-голямата вероятност да се нараните сериозно някъде там, в планината. И да се нуждаете от спешна първа помощ
И не на последно място идва ситуацията, при която просто ви става лошо. Може да ви прилошее от горещина, от обезводняване, от преумора, от задъхване. И човекът до вас е добре да знае как да ви окаже първа помощ, вместо само да ви тупа по рамото и да се паникьосва.
Кои са основните елементи за оказване на първа помощ в планината?
С горните примери не искаме да ви паникьосваме. Още по-малко пък да ви отказваме от планинските приключения. Просто уважете планинарството от всичките му страни и се подгответе за оказване на първа помощ.
Ето няколко основни съвета за първа помощ в планината:
-
Колкото и да искате да олекотите раницата си, особено при по-дълъг преход на по-сложен терен, вземете някои основни медикаменти за оказване на първа помощ – марли, бинт, лейкопласт, памук, шишенце с риванол или йод…
-
Запасете се с резерви от вода. Така, ако на някой му стане лошо в планината и проблемът се окаже просто дехидратиране и прекомерно затопляне, консумацията на повече вода може да оправи нещата.
-
Никаква паника! Ако на човека до вас му е лошо и ви види, че се паникьосвате, най-вероятно ще му стане още по-лошо.
-
Ако човекът се е прегрял и вследствие е получил сърцебиене, напоете няколко кърпи със студена вода и ги наложете на челото му.
-
Ако човекът е припаднал, напръсквате лицето му със студена вода, за да се съвземе, след което правите всичко възможно да го хидратирате.
-
Лекари препоръчват при измръзване на крайници да НЕ ги разтърквате със сняг, изхождайки от едно погрешно, но разпространено схващане. Също така НЕ слагайте крайниците си веднага в гореща вода.Последствията от такива действия според специалистите могат да са много тежки – лекари разказват, че в такива случаи се е стигало дори до ампутации.Вместо това, дръжте замръзналите си ръце на най-топлите места от тялото, обикновено това са подмишниците или около слабините,
-
Ако човек си е глътнал езика, не бива в паниката да му бъркате в устата с голи ръце. Езикът се хлъзга и лесно се изпуска. И когато пострадалият е в легнало положение, езикът лесно се връща и отново запушва дихателните пътища. Затова трябва да издърпате езика с нещо грапаво, примерно салфетка, а след това да не позволявате на човека да ляга, за да не се върне езикът обратно.
-
Специалистите съветват, ако имаме съмнения, че човек може да има увреждания на гръбначния стълб, да не се опиваме да го местим. Да де, ама в планината, се налага да пренесете падналия от скала човек. И какво правите? Според специалисти е особено опасно, да местите човек в такова състояние, чрез платнище и легнал по гръб. Причината е, че в такава ситуация, ако има счупване на гръбначен стълб или прешлен, заради изкривената поза която заема пострадалия върху платнището, ако е легнал по гръб, уврежданията може да са непоправими. За да бъдат избегнати, се препоръчва пострадалият да бъде разположен на платнището по корем.
-
При сериозни падания и заклещвания между скали в планината, е твърде вероятно да се получат счупвания или изкълчвания на крайници. Ако е първото, нещата загрубяват! Ще познаете, че става въпрос за счупване по непривично изкривената форма на крайника, по оромната болка на пострадалия и при най-незначително движение, по бързата поява на чувствителна подутина и по обилното кръвоснабдяване на удареното място. Ине бива да има движение, докато крайника не се обезопаси!Преди дори и да помисляте за движение, трябва да наместите крайника в нормална позиция. И ако сте с по-лабилна психика, тежко ви. Дано сте повече хора, или опитни планинари ви забележат навреме.
Но пък ако се налага, стиснете зъби, сложете в устата на пострадалия кърпа, за да стисне и той, без да се нарани още повече, заемете стабилна позиция, представете си наум посоката на наместване, броите 1 2… и на 3 с рязко движение намествате костта. А след това…
Взимате си глътка въздух, а може и глътка вода и се заемате собездвижване на крайника. Това е много важно и трябва да се извърши моментално след наместването и много старателно. Затова е добре да подготвите дъска и връв и въобще всичко необходимо за обездвижване на крайника преди да пристъпите към наместване на костта. Ще са ви от полза всякакви подръчни средства като дъски, каиши, въжета, клони, картони, чукове, пирони – и най-вече… здрави нерви!
Дано да не ви се случва никога!
Запомнете, че в много случаи при оказване на първа помощ в планината се налага да ползвате ръкавици, с цел предпазване от инфекции. Ако нямате ръкавици, пъхнете ръцете си в найлонови пликчета, за да постигнете поне минимална изолация.
Е дано, въобще не ви се налага да прибягвате спешно до нито един от тези съвети за първа помощ в планината. Нека планината за вас е винаги светъл спомен и натурален копнеж.
ОЩЕ НОВИНИ ВИЖТЕ ТУК!
TrafficNews.bg