НАСА засне уникални кадри от слънчевото затъмнение миналата нощ. Докато от различни части на Земята можеше да се наблюдава частично слънчево затъмнение, от Обсерваторията за слънчева динамика (СДО), забелязаха, че всъщност затъмнението е двойно, съобщава earthsky.org.
На 13 септември имаше частично затъмнение, което можеше да се наблюдават от Антарктида и част от Южна Африка. Сателитът на СДО, който се намира в земната орбита, е заснел как Слънцето е било закрито първо от Луната, а след това от Земята. От местоположението на сателита често се виждат затъмнения, но никога досега не е имало две наведнъж.
„В момента, в който Луната влезе в полезрението на СДО на път да пресече Слънцето, Земята се появи в картината и блокира изгледа на СДО напълно. Когато орбитата на СДО най-накрая се появи иззад Земята, Луната тъкмо приключваше пътешествието си през повърхността на Слънцето”, обясниха от НАСА.
Снимката от явлението е направена чрез използването на много силна ултравиолетова светлина. Част от Земята се вижда в горния край на кадъра и изглежда неравна, тъй като земната атмосфера блокира определени светлинни вълни с различна дължина. От лявата страна се вижда Луната, идеално заоблена, защото спътникът няма атмосфера.
NASA напомня, че на 28 септември от почти цялата територия на Европа, САЩ, Африка и Южна Америка ще може да се наблюдава пълно лунно затъмнение.
TrafficNews.bg