Младите хора в България обичат да слушат музика и да сърфират в интернет, но не си падат по четенето на книги и ходенето на театър, обяви социологът проф. Петър-Емил Митев, позовавайки се на мащабно проучване на "Галъп интернешънъл" за младежта.
Изследването регистрира като най-изявена промяна увеличаващото се потребление на интернет, което вече измества гледането на телевизия като предпочитано занимание, съобщава БТА. Младежите използват интернет главно за общуване в социалните мрежи (81 процента). Като цяло това допълва, а не заменя личните контакти, коментира проф. Митев, като напомня, че излизането с приятели е второто любимо занимание през свободното време.
Младите хора влизат в мрежата още, за да свалят книги и филми - 53 процента, както и да четат новини – 38%. Данните сочат, че почти всички млади етнически българи – цели 98 на сто, използват интернет. Процентът при етническите турци е 88%, а при ромите той е драстично по-малък – едва 49 на сто.
“Заниманията на младите хора се обуславят от множество фактори. Театри има само в столицата и големите градове. Посещението изисква специално време и настроение. Музиката е навсякъде, можеш да я носиш в джоба си, да я слушаш по всяко време. Телевизията предлага всичко занимателно”, допълни известният социолог.
По думите му "Гутенберговата галактика" е подложена на мощна аудиовизуална атака, “макар че от мрачните пророчества на Рей Бредбъри сме още далече. Вестници и книги се четат и "изтеглят" от интернет“.
Експертът посочи още, че между данните от проучването има и немалко изненади. "Например най-ученолюбиви се оказаха младите български турци. Консервативността на младите роми беше илюстрирана с първостепенното значение, което отдават на девствеността на момичето като мотив за женитба", посочи още проф. Петър-Емил Митев .
Той отбеляза, че за първи път от началото на прехода на първо място по значимост от европейските ценности младите хора посочват не "пазарната икономика", а "свободата". Според експерта има забележима тенденция към по-голяма независимост на младите хора. “За разлика от редица европейски страни, у нас младите хора продължават да живеят със своите родители, но това е по-скоро за битово удобство”, смята той.
Има и тъжни резултати - признанията за корупция в образователната система надвишиха очакванията ни, макар че равнището е значително по-ниско отколкото в Албания, Македония и Косово например, посочва социалогът, чието мнение е представено в книгата "Младите хора в европейска България – социологически портрет 2014 г."
TrafficNews.bg