Защитната функция на презервативите е само мит, твърдят американски учени. Нещо повече – те твърдят, че тъкмо употребата на кондоми е една от главните причини за разпространението на СПИН.
Специалистите посочват, че презервативът дори ни застрашава от папилома вирус и венерически болести.
Фактите съвсем нагледно доказват, че размерът на вируса на СПИН е едва 0,1 микрона, докато порите на латекса на презервативите са с размер от 5 микрона /микрометъра/, което е пет пъти повече от големината на вируса на СПИН.
Възбудителят на сифилис е 1,5 микрона. Размерът на сперматозоида пък е 3 микрона, а дължината му е 15 микрона. На практика порите на латекса и сперматозоида са в същото съотношение като входна врата и човешка фигура. Американските учени са категорични, че рискът от зараза със СПИН при употреба на кондоми надхвърля 31%.
Тъкмо поради тази причина Министерството на медицинската промишленост на САЩ задължи производителите на презервативи да поставят върху кутиите с кондоми предупреждение за тяхната неефективност.
Специалистите припомнят, че все пак е много важно да научите как точно да използвате правилно презервативите. Правилното използване на презервативите включва да не ги овлажнявате със слюнка или други неподходящи овлажнители, да внимавате как ги поставяте, да следите дали не се изхлузват или скъсват и т.н.
Повечето производители, поставят листовка с инструкции, които макар да звучат смешно, са много важни.
А какъв точно е шансът да се заразите с ХИВ, ако правите секс с инфектиран човек е трудно да се каже.
Статистиките са доста разнородни, но в общи линии най-консервативните статистики сочат, че при вагинален секс шансът да се заразите с ХИВ от един единствен полов контакт е 1 към 100 или още по-малък. Интересен факт е, че обрязаните мъже по-рядко се заразяват от необрязаните.
TrafficNews.bg