Ново проучване установи, че жените, които правят секс по-малко от веднъж седмично, имат повишен риск от ранна смърт, пише glasnews.bg.
"Сексуалната активност е критична за цялостното сърдечно-съдово здраве, вероятно поради намалената вариабилност на сърдечната честота и повишения кръвен поток. Можем да заключим, че сексуалната активност, най-общо казано, може да смекчи загубата на функционалност с възрастта", пишат авторите, цитирани от IFLScience.
Проучването анализира данни от 14 542 жители на САЩ, участвали в Националното здравно проучване. Общо 2267 души предоставиха подробности за своя сексуален живот, като 94,4% казаха, че са правили секс повече от веднъж седмично.
Предишни проучвания показват, че средният възрастен в Съединените щати прави секс 54 пъти годишно или около веднъж седмично. Въз основа на тези данни изследователите решават да класифицират хората на такива с висока и ниска честота на полови контакти.
Жените, които са правили секс по-малко от веднъж седмично, са били 1,7 пъти по-склонни да умрат от тези, които са имали по-интензивен сексуален живот.
Проучването също така показа, че този ефект следва определен модел: колкото по-малко секс има една жена, толкова по-висок е рискът от смъртност. При мъжете няма такава реакция, но сексът има положителен ефект върху мъжете, както и върху жените с депресия. Установено е, че хората с депресия имат по-висок риск от смъртност, ако имат по-малко интензивен сексуален живот.
Авторите на изследването признават, че причината и следствието не могат да бъдат изведени от такива корелации. Но предишна работа показа, че хората действително се чувстват по-добре в настроението си ден след секс, което може да облекчи депресията и да подобри общото благосъстояние.
Резултатите от изследването също са в съответствие с други разработки на израелски учени. Те открили, че повече секс е свързан с по-добри шансове за оцеляване при хора, които са претърпели инфаркт.
Като цяло авторите на изследването не твърдят, че сексът може да спасява животи, но определено има положителен ефект върху цялостното здраве на организма.