Благодарение на дигитализацията и все по-голямата необходимост на бизнеса да изгражда и развива онлайн присъствието и визията си, работата в творческата сфера вече преминава отвъд стереотипа на несигурна и нестабилна. Изкуството се адаптира към технологичния свят и вече се наблюдава непрестанно търсене на кадри в сферата на дизайна.

Говорейки конкретно за дизайна, той е навсякъде около нас – от уебсайтовете, които посещаваме, през любимите ни игри и приложения до пазаруването ни на хранителни стоки. Кариерните перспективи са много и обхващат всички индустрии, което позволява на дизайнерите сами да изберат къде да прилагат креативността си.

Вижте кои са най-желаните професии в дигиталния дизайн и техните предимства:

Графичен дизайнер

Графичният дизайн съчетава изкуство и технологии, а графичните дизайнери използват разнообразни елементи и техники на дизайна, за да създават открояващи се визуални продукти за клиенти и компании. Графичният дизайнер може да работи с печатни или дигитални медии, а дизайнът може да бъде създаден на ръка или с помощта на компютърен софтуер, като например Photoshop, Illustrator, InDesign и др. Постоянното следене на най-съвременните технологии и тенденции в дизайна прави работата в тази развиваща се индустрия вълнуващ и предизвикателен избор на кариера.

 Графичният дизайнер създава полезни, смислени и функционални визуализации, като работата му зависи до голяма степен от нуждите на клиента или компанията. Някои от отговорностите на графичния дизайнер са:

  • Разработване на визуални средства в подкрепа на маркетингова кампания
  • Проектиране на визиите за публикации в социалните медии
  • Оформление на печатна реклама
  • Създаване на фирмени лога
  • Обработка на снимки и други визии

Графичните дизайнери могат да работят както в различни компании, организации или агенции, така и на свободна практика.

UX дизайнер

Съкращението UX идва от “User Experience” или потребителско изживяване. Съответно изживяването, което един потребител има при взаимодействието си с дигитален или физически продукт от уебсайт до кафе машина, е отговорност на UX дизайнерите.
Тяхна основна грижа е да проучат потребителите, за да разберат тяхното поведение и да могат да проектират най-доброто дизайнерско решение, което да им позволи да постигнат желаните от тях задачи с минимални усилия. Целта им е непрекъснато да подобряват използваемостта и достъпността на продукта, а за да я постигнат провеждат различни потребителски проучвания и тестове и изследват различни ключови групи.

UX дизайнерите са най-търсени в технологичната сфера, както за работа по софтуери, като мобилни и уеб приложения, така и за създаването на хардуерни продукти, като телефони, лаптопи, таблети и смарт часовници.

UI дизайнер

Докато UX дизайнерите се фокусират върху усещането, което потребителите имат от цялостното си взаимодействие с даден продукт, UI дизайнерите отговарят за това какво те използват, за да осъществят това взаимодействие – интерфейсa.
Дизайнът на потребителския интерфейс се фокусира върху визуалното изживяване на потребителя. Задачата на UI дизайнерите е съответно да проектират екраните, през които потребителят ще премине в дадено приложение, видеоигра, уебсайт или софтуер. Те създават всичко, което включва преминаването на потребителите от точка А до точка Б през различни визуални и интерактивни елементи, като бутони, менюта и анкети.

От UI дизайнери се нуждаят много нишови технологични компании като платформи за продажби, cloud-based софтуери, CRM инструменти, услуги, базирани на изкуствен интелект и различни стартъпи. Други кариерни възможности се откриват и в маркетинг агенции, както и брандинг и уеб разработване за различни индустрии.
UX и UI дизайнерите могат да работят по един и същ продукт, като понякога един човек е и в двете роли, но на практика те имат различни задължения и цели.