“Кода” е големият победител на 94-та цермония на наградите "Оскар". Филмът получи общо 3 номинации и спечели във всяка една от тях, включително в категорията за най-добър филм.
Бляскавото събитие обаче също започна под знака на войната и започна с минута мълчание в знак на почит към Украйна, нападната от Русия. Въпреки, че не беше включен Зеленски, както се очакваше.
По време на този кратък момент на екраните се излъчваха съобщения, призоваващи за изпращане на помощ, изброявайки най-необходимото, от което украинците се нуждаят - храна, медицински грижи, одеала.
"Молим ви да помогнете на Украйна по всякакъв възможен начин", гласеше едно от съобщенията.
Холивудските знаменитости изразиха подкрепата си за Украйна със сини панделки, носещи хаштаг #С бежанците.
Кампанията, зад която застана Агенцията на ООН за бежанците, получи подкрепа от номинираната авторка на песни Даян Уорън, миналогодишната носителка на "Оскар" за най-добра поддържаща актриса Юн Йо-Джонги звездата от "Хелоуин" Джейми Лий Къртис. Джейсън Момоа добави кърпичка в цветовете на украинското знаме към джоба на изцяло черния си ансамбъл.
Уил Смит пък нахлу на сцената и удари комика Крис Рок в лицето, задето се пошегува със съпругата му, което накара смаяните зрители да се питат дали е било по сценарий или наистина.
Уил Смит удари водещия на наградите "Оскар”Причината е шега със Джада Смит
Рок, връчвайки наградата за най-добър документален филм, с комедийна рутина се пошегува, сравнявайки късо подстриганата коса на Джада Пинкет Смит с външността на Деми Мур във филма "Редник Джейн" и предлагайки й да участва в продължението му. В момента, който предизвика неловко мълчание и объркване, Смит се приближи до Рок и му удари шамар, преди да се върне на мястото си до Джада, крещейки ругатни. Джада Пинкет Смит, която също е актриса, страда от алопеция и публично разкри диагнозата си през 2018 г.
Според Скот Файнбърг от The Hollywood Reporter, просълзениятт Смит трябваше да бъде „дръпнат настрана и утешен“ от Дензъл Уошингтън и Тайлър Пери по време на рекламна пауза.
„Уил и Крис, ще решим това като семейство. Точно сега продължаваме с любов“, каза Шон „Диди“ Комбс, представяйки следващия раздел.
Джейн Кампиън спечели своя втори “Оскар” в категорията “Най-добър режисьор”. Кампиън получи статуетката за работата си по филма "Силата на кучето". “Обожавам да бъда режисьор, защото се потапям дълбоко в историята. За щастие работя с невероятни актьори, а те отговориха на предизвикателството с големия си талант”, каза режисьорката, след като получи отличието. Кампиън е едва третата жена, получила златната статуетка за най-добър режисьор в над 90-годишната история на церемонията.
Най-добър в главна роля - Уил Смит за ролята му в “Методът Уилямс’. “Искам да благодаря на цялото семейство Уилямс, че повериха историята си на мен”, каза актьорът, обръщайки се към сестрите Уилямс, които присъстваха на церемонията.
Актрисата Джесика Частейн получи своя първи “Оскар” за ролята си във филма “Очите на Тами Фей”.
Ариана ДеБоуз получи “Оскар” за най-добра поддържаща женска роля за образа си на Анита в адаптацията на Стивън Спилбърг по хитовия мюзикъл „Уестсайдска история“.
„Дори в този уморен свят, в който живеем, мечтите се сбъдват“, каза през сълзи ДеБоуз, след като спечели сред останалите номинирани, сред които бяха Джеси Бъкли („Изгубената дъщеря“), Джуди Денч („Белфаст“), Кирстен Дънст ( „Силата на кучето“) и Аунджану Елис („Крал Ричард“).
"Оскар" за най-добра поддържаща мъжка роля взе Трой Коцур. Той стана втория глух актьор, печелил отличието. Това беше първа номинация и "Оскар" за Коцур. “За мен е невероятно да бъда тук. Благодаря на хората, които имат увреден слух и от чието име аз получавам тази награда”, каза актьорът.
Ето и пълния списък:
Най-добър филм
"CODA: Дете на глухи родители" (CODA)
Най-добър режисьор
Джейн Кемпиън, "Силата на кучето" (The Power of the Dog)
Най-добър актьор в главна роля
Уил Смит, "Крал Ричард" (King Richard)
Най-добра актриса в главна роля
Джесика Частейн, "Очите на Тами Фей" (The Eyes of Tammy Faye)
Най-добра актриса в поддържаща роля
Ариана ДеБоуз, "Уестайдска история" (West Side Story)
Най-добър актьор в поддържаща роля
Трой Коцур, "CODA: Дете на глухи родители" (CODA)
Най-добър чуждоезичен филм
"Карай колата ми" (Drive My Car)
Най-добър игрален късометражен филм
Дългото сбогуване (The Long Goodbye)
Най-добър кратък документален филм
"Кралицата на баскетбола" (The Queen of Basketball)
Най-добър кратък анимационен филм
"Чистачки" (The Windshield Wiper)
Най-добър документален филм
"Лятото на душата" (Summer of Soul)
Оригинална песен
"Смъртта може да почака" (No Time to Die)
Най-добър анимационен филм
"Енканто"("Encanto")
Най-добър адаптиран сценарий
"CODA: Дете на глухи родители" (CODA)
Най-добър оригинален сценарий
"Белфаст" (Belfast)
Най-добър дизайн
"Дюн" (Dune)
Най-добра кинематография
"Дюн" (Dune)
Най-добър звук
"Дюн" (Dune)
Най-добри костюми
"Крюела" (Cruella)
Най-добри визуални ефекти
"Дюн" (Dune)
Най-добър монтаж
"Дюн" (Dune)
Най-добра музика
"Дюн" (Dune)
Най-добър грим
"Очите на Тами Фей" (The Eyes of Tammy Faye)