Когато обикновените хора чуят думата “гений”, те обикновени си представят изключителен и далеч от реалността човек. А психолозите твърдят, че много гении имат навици и странности, които са присъщи и за обикновените хора. Може би, след като прочетете това мнение, ще откриете в себе си или в свой близък истински гений, пише Другите новини.
1. Кратък сън
Да си сова не винаги е лошо. Въпреки че лекарите единодушно твърдят, че е необходимо да се спи от седем до осем часа всяка нощ, гениите рядко се придържат към това правило. Известният изобретател Никола Тесла твърди, че спи само по два часа на ден, а понякога работи по 84 часа непрекъснато. Историците твърдят, че Леонардо да Винчи е използвал така наречения “Сън на Супермена” (учените наричат това явление полифазен сън) – той е спал по 20 минути на всеки четири часа.
2. Любов към котките
Оказва се, че много интелигентни и креативни хора от цялата история са обичали котките. Например, тези космати домашни любимци са обожавани от Салвадор Дали, Анри Матис и Ърнест Хемингуей. Проучванията показват, че притежателите на котки имат по-висок коефициент на интелигентност и по-добро образование.
3. Разпиляност
Ателиетата или кабинетите на гениалните хора обикновено изглеждат повече като сметища. Неотдавнашно проучване на психолози показва, че претрупаното и разхвърляно бюро може да доведе до по-творческо мислене. А Марк Твен е бил доста мърляв.
4. Нечетлив почерк
Ако някой казва за даден човек, че неговият почерк е нечетлив, това трябва да се приема като комплимент. Проучванията показват, че талантливите хора често имат ужасен почерк, защото мозъкът им работи по-бързо от ръцете.
5. Aтлетично телосложение
Стереотипът за спортист, който не може да каже свързано и две думи, не винаги е верен. Например, Питагор е бил боксьор. И затова не е случайно, че Древна Гърция е бил родина на различни философи и на Олимпийските игри: гърците вярвали, че атлетичното телосложение е признак на добрия лидер. Аристотел също е смятал, че спортът и игрите са по-близо до “съзерцанието”, тъй като те служат за собствена изгода, а не като средство за постигане на целта.
6. Кафе сутрин
Няма никакво съмнение, че Бетовен е музикален гений, но той е имал много специфични изисквания: Лудвиг сам е отброявал точно 60 зърна кафе за всяка чаша. Бенджамин Франклин често е прекарвал свободното си време в магазините за кафе, а Балзак описва зависимостта си от кафето в своите творби.
7. Любов към самота
Гениите почти всички са интроверти, а някои искрено са вярвали, че важни неща могат да се създават само в самота. Писателката Джейн Остин специално е поставяла скърцащи пантите на вратите си, за да не може никой да дойде внезапно и да прекъсне творческия и процес.
8. Дълги разходки
Някои от най-добрите идеи са осенили великите мислители, такива като Сьорен Киркегор и Чарлз Дикенс, по време на разходка. След това Киркегор тичал към дома си за да запише своите мисли. Бетовен винаги е носил със себе си молив и тетрадка по време на разходка. Чайковски изработили навика да се разхожда в продължение на два часа всеки ден, и дори смятал, че ще се разболее ако пропуснали дори и една разходка.
9. Личен дневник
Леонардо да Винчи, Волфганг Амадеус Моцарт, Вирджиния Улф, както и много други талантливи хора са били известни с това, че са записвали своите мисли и наблюдения. Френският художник Йожен Дьолакроа веднъж пише следното: “Отново започнах да водя дневник след дълга пауза. Това е начин за мен да успокоя нервната възбуда, която ме безпокоеше толкова дълго време.”.
10. Любов към музиката
Леонардо да Винчи е свирил на няколко музикални инструменти, и дори е изобретил свой собствен инструмент. Галилео е свирил на лютня и музиката го вдъхновява за създаването на философски произведения.
11. Любов на природата
Ралф Уолдо Емерсън, Хенри Дейвид Торо и Робърт Фрост са изпитвали дълбоко уважение към природата. Някои от най-добрите си творби те са написали в самотата на открито.
TNS.bg
Още от категорията
Как да изберем правилната йога в зависимост от зодията си?