Въпреки че всеки човек го приема по различен начин, истината е, че никой не иска да остарява. Социалният натиск да останем вечно млади и красиви е очевиден и ни заобикаля постоянно. Има и такива, които успяват да приемат и обичат образа си, дори с несъвършенствата си във всеки жизнен етап. Но има и такива, които развиват сериозни мании. Този феномен е известен като синдром на Дориан Грей.
Въпреки че не е включено в основните диагностични наръчници по психология и психиатрия, това явление засяга много хора. Всъщност се смята, че около 3% от населението страда от него. Този синдром се характеризира с прекомерна загриженост за образа на тялото и силно отхвърляне на стареенето. И въпреки факта, че свързваме тези характеристики с женския пол, мъжете също страдат от него.
Синдромът на Дориан Грей е социокултурен и психологически феномен, свързан с натиска за поддържане на млад и привлекателен външен вид. В романа на Оскар Уайлд „Портретът на Дориан Грей“ главният герой продава душата си, за да запази вечната си младост. Именно в тази рамка на суета се развива разстройството.
По този начин можем да кажем, че това е придобито разстройство (с което човек не се ражда, а по-скоро се развива в рамките на социокултурните стандарти, фокусирани върху външния вид). Въпреки това, не всички хора имат еднакви реакции или симптоми. Хората с по-ниско самочувствие и тези, които фалшифицират високо такова, са най-уязвими.
Хората с този синдром са прекомерно загрижени за външния си вид и имиджа си. Те наистина са ужасени от грозотата или деформацията на тялото и се взират в образа си отново и отново в търсене на несъвършенства, за да ги поправят.
Възможно е да се появят симптоми на дисморфофобия, обръщайки внимание на недостатъците и изкривявайки възприятието за област от тялото, която се счита за изключително неприятна и непропорционална, когато в действителност не е така.
За поддържане на красотата и младежкия вид се използват всякакви помощни средства, лечения и лекарства, с които се злоупотребява. Например:
- Средства за възстановяване на растежа на косата
- Лекарства срещу еректилна дисфункция
- Лекарства против затлъстяване и други видове естетически цели (като ревитализиране на кожата или увеличаване на мускулната маса)
- Козметична дерматология
- Пластични операции
- Крайни диети и нечовешки физически упражнения
Хората с този синдром имат склонност към нарцисизъм в търсенето на вечна младост и привлекателен и перфектен външен вид. Освен това човек може да се чувства превъзхождащ останалите в различни аспекти, да е суетен, да смята, че заслужава специално отношение или че има повече права от другите.
Друго характерно поведение е отхвърлянето на стареенето освен физически, така и психологически. Тези, които страдат от синдрома на Дориан Грей, правят всичко възможно, за да живеят по начин, присъщ за младежите. Те избягват да контактуват с хора около тяхната възраст и категорично избягват да се включват в дейности с тях. Намирайки се в среда, характерна за младите, те си фантазират, че са в разцвета си.