Когато страхът започне да се покачва, умът „препуска“, пулсът се ускорява и дъхът на моменти спира. В случай на подобно преживяване, е полезно да знаем с помощта на кои практики бихме могли да успокоим ума и то за секунди.
1. Дълбоки вдишвания
Когато тревожността и безпокойството ни обземат, цялото тяло се напряга, а дишането става „плитко“, вместо да бъде дълбоко и успокояващо. Това дишане не позволява на организма да се отпусне.
Препоръчително е да поемем няколко последователни дълбоки вдишвания. Важно е вдишването да става през носа, а издишването – през устата. Трябва още да се уверим, че времето за издишване е по-дълго, в сравнение с времето за вдишване. Дълбокото дишане „казва“ на организма да успокои ума, пише puls.bg.
2. Да поседим мълчаливо
В напрегнатите моменти е препоръчително също така да се изолираме и да седнем на тихо място като затворим очи в продължение 2 – 3 минути. Следва да се съсредоточим върху дишането си. Тази практика може да ни успокои в рамките на няколко секунди.
Затварянето на очите, заедно с наблюдаване на дишането, помага за освобождаване на съзнанието от ненужната бъркотия, която поражда безпокойството, а тялото и умът се отпускат.
3. Да практикуваме Бхрамари пранаяма
Това дихателно упражнение на йога може да бъде изключително ефективно за незабавно успокояване. Тази техника може да се изпълнява на работното място и у дома.
Необходимо е да седнем изправени и да затворим очи. Показалецът следва да се постави върху бузата и ухото, поема се дълбоко въздух и, докато се издишва, се прилага лек натиск с показалеца, се издава звук, подобен на жужене на пчела. Докато се издава звукът, е важно да сме със затворена уста. Тази практика следва да се повтори около 7 – 8 пъти.
TNS.bg