Кухнята е едно от най-любимите и често използвано място в жилището. Кухненското обзавеждане се купува за дълъг период от време, което означава, че при избора му трябва да подходим много отговорно, като обърнем специално внимание на „лицевата“ му част. За особеностите на материалите за изработка на вратичките на шкафове и плотове, ще добиете представа в тази статия.
Дърво
Още преди няколко столетия мебелното кухненско обзавеждане е било изцяло от дърво, пише оbzavezdane.net. Днес дизайнерите се ръководят от съображение на целесъобразност и практичност и производителите на кухненско обзавеждане предпочитат да изпълнят от дърво само фасадната част. При това масивното на вид «лице» на шкафчетата при близко вглеждане не винаги се оказва такова. Илюзията се създава благодарение на техниката „шпиониране“: тоест, тънък слой от естествената дървесина (до 10 мм) се покрива с няколко слоя мебелен лак.
В класическите кухни с характерна рамко-филенчата структура на фасадата, рамката се изпълнява от масив, а вратичките от МДФ с фурнирно покритие. При производството на кухнята се използва дървесина от различни видове, включително и бор. Но, предимно дизайнерите предпочитат да залагат в своите проекти дървесина от твърд вид, защото те притежават най-добри експлоатационни характеристики.
Издръжливостта и дълговечността на кухнята изработена от дърво зависи от няколко фактора: вида на дървесината, качеството на обработка на материала, условията на експлоатация (необходим е контрол на температурата и влажността в помещението, като препоръчителното ниво на влажност на въздуха трябва да не надвишава 60-65%). Когато се появи влага, водата трябва своевременно да се отстрани от повърхността, като се постави покритие, което ще играе ролята на филтър от мазнини, а обработката по лицевата част е с восък или кит).
Стойност: с дърво активно работят много водещи световни брандове, изделията, на които съставляват най-високия ценови сегмент. Колкото по-сложно се поддава на обработка дървесината, толкова по-дълговечна и издръжлива е тя, а това оказва голямо значение върху стойността на изделието. „Дървеното“ кухненско обзавеждане може да се поръча от бор. Борът не се отнася към скъпите видове дървесина, затова изделието е повече от „изгодно“.
МДФ
МДФ-плотове се изработват от влакна на бор и трепетлика, в равни пропорции, като се обработват със синтетични свързващи вещества, след това масата се пресова до желаната дебелина. Такава технология дава възможност да се произведат фасади с различни размери.
МДФ-плотовете притежават много голяма плътност и еднородна структура, защото с течение на времето не се деформират. Този материал е устойчив към механични повреждания и към въздействието на пара, температурни колебания, появата на гъбички и микроорганизми. Кухненското обзавеждане от МДФ има лесна експлоатация, за да изглежда добре може да използвате течно миещо средство. Преимуществата на плотове от МДФ от гледна точка на дизайна е богатия вариант на обработка: може да се изпълнят различни форми, различни елементи, да се декорира повърхността с фигури и с приказни фризове.
Стойност: МДФ-плотовете са практични и достъпни по стойност. Моделите от МДФ може да струват с 60 — 70% по-евтино от масивните техен аналог.
ПДЧ
Основата на ПДЧ материала се получава от отпадъци при дървообработка, нестандартна дървесина, синтетична смола (свързващо вещество) и различни добавки (в това число антисептици). ПДЧ — плотовете са устойчиви на механични повреждания, термично въздействие и светлина. Главни претенции към този материал е не екологичността, защото при неговото производство се използват формалдехидни смоли. За да се обезопасим е необходимо да се удостоверим, че материала съответства на нужните стандарти. Освен това, покритието на плота възпрепятства отделянето на формалдехид.
Стойност: кухнята произведена от ПДЧ принадлежи към ниския ценови сегмент, но от рамки изработени от този материал не се отказват даже известни брандове.
Естествен камък
Кухненските плотове от естествен камък, като (мрамор, гранит, вулканичен камък и прочие), размера, на които е до 3,5 м на дължина и 2,5 м на височина, за гръб. Обработката на камъка със специални препарати го прави по-малко хидроскопичен. За да се облекчи цялото изделие производителите използват няколко хитрости: например, при изработка на шкаф с вратички носещата конструкция се изработва от ПДЧ и се облицова с тънък слой камък. В качеството на материала за шкафа (в зоната с особен риск) се препоръчва гранит и неговите събратя – габро или лабрадорит, защото те са здрави и износоустойчиви и не се повреждат от киселини.
Мрамор е крехък и порест, на който бързо се появяват цепнатини, а при минусови температури той може да се спука. Освен това върху мрамора могат да останат петна от червено вино, чай или кафе (ако не ги измиете на време), а попиването на киселина завинаги ще повреди външния му вид, защото в резултат на реакцията на киселината с мрамора протича изменение на химичния състав на материала. Но, мрамора е най-ефектния материал, притежаващ уникални цветове и рисунки на повърхността си.
Стойност: Премиум и супер — премиум
Изкуствен камък
Дълго време използването на изкуствен камък при производството на кухни е било ограничено при изработка на шкафове, но днес от този материал се изработва и фасадата на кухненското обзавеждане. Изкуствения камък е хигиеничен и термично устойчив, той не попива вода, мазнина и мръсотия. Материала е устойчив към механични въздействия (удари) и агресивни химични вещества. Благодарение на тези негови свойства, изделията от изкуствен камък в продължение на десетилетия изглежда достойно.
Още една важна потребителска характеристика на материала — екологична безопасност. При повреда на външния вид на изделието лесно се възстановяват чрез реставрация на място, без да се сваля.
Стойност: от много скъпи до много икономични варианти. Стойността на изделието зависи от дебелината на слоя на изкуствения камък (3 мм, 10 мм и 12 мм).
Закалено стъкло
То се използва на фасадната част на вратичките на шкафчетата и за вътрешни полици. Материала закалено стъкло не може да бъде оценено еднозначно. От една страна, стъклото не се поддава на въздействието на влагата и пара, то е хигиенично и много удобно за почистване. От друга, всички докосвания оставят отпечатък по него и се набиват на очи. При почистването му не трябва да се използват абразивни гъби, които могат да надраскат повърхността.
Стойност: среден и премиум клас.
Метал
От метал се произвеждат не само мивки, но и шкафове, даже и фасадна част на шкафчета. На фронталните панели, като правило, се използва следния материал — алуминий. Цяла метална фасада е рядко явление, а алуминиевия профил изпълнява ролята на рамка, като вътрешното запълване може да бъде различна (стъкло, ротанг, МДФ и др.)
TNS.bg