Иде краят на постите и от Великден нататък можете да слагате в изобилие месо на трапезата. Традицията повелява на самия Великден и идващия след броени дни Гергьовден това да бъде агнешко.
И тук идва въпросът - кое животинче всъщност е агне и как да се предпазим от това в магазина да ни пробутат например шилешко? Овцете раждат обикновено през януари и докато сучат (6 седмици), новородените са агнета. Минат ли на фураж или на трева, стават вече шилета. Въпреки това приемаме, че поне до есента тези животинки са агънца, а с първия учебен ден те също минават в първи клас и стават шилета. Когато купувате агне, имайте предвид, че цялото трябва да е максимум 7-8 килограма нето, т.е. 13-15 кг живо тегло. Иначе мазнинката добива оня характерен аромат, заради който някои хора не обичат това месо.
Как да го сготвим? За всяко парче си има различни чалъми. За печенe например са подходящи най-нежните части - филе, котлети и бутче. Към месото не се прибавя никаква течност, докато се готви. Подходящи за задушаване са плешката, вратът и коремната част. Кайма се приготвя най-често от бутчето, посочват в menumag.bg.
Що се отнася до подправките, агнешкото е само по себе си много ароматно месо. Въпреки това търпи подобрения - най-добре се разбира с джоджен, риган, майоран, мащерка, розмарин, лимонова кора, кимион, кориандър и чесън, но не е нужно всички да се прилагат наведнъж. Преди подправяне месото се изчиства от излишната мазнина и ципи. Подправките се нарязват на ситно и се втриват с малко мазнина по цялата повърхност на месото. Месото се опакова стегнато във фолио и се слага в хладилника, най-добре за една нощ, за да вземе най-доброто от всички подправки. Никога не се соли непосредствено преди изпичане, защото това го изсушава. След изпичане пък месото има нужда от малко почивка - 15-20 минути.
Предлагаме ви някои рецепти, които да направят великденската ви трапеза неустоима.
Печени агнешки ребра с билкова коричка
Необходими продукти:
2 парчета агнешки ребра с гръбнак по 1 кг
4 с. л. зехтин
2 с. л. дижонска горчица
сол на вкус
за коричката:
2 връзки магданоз, нарязан на ситно
1 връзка джоджен
1 ч. л. прясна мащерка
1 ч. л. нарязан пресен розмарин
4 с. л. кедрови ядки
2 с. л. трохи от бял хляб
4 с. л. зехтин
1 скилидка чесън
1 ч. л. сол
1 ч. л. лимонов сок
Начин на приготвяне:
Внимателно се отстранява гръбнакът и се оформят ребрата. Зехтинът се загрява и се запържват от всички страни за 2-3 мин. Посоляват се и се намазват с горчицата. Магданозът се пасира заедно с другите билки и подправки. Зелената смес се намазва върху ребрата и двете парчета се сплитат. Ребрата се покриват с фолио и се пекат около 30 мин. на 190 градуса. Фолиото се отстранява и се допичат за още 20 мин., докато порозовеят.
Подходящи вина:
Каберне, памид или розе
Пълнена агнешка плешка в гърне
Необходими продукти:
2 скилидки чесън, ситно нарязани
2 стръка пресен лук, ситно нарязани
3 с. л. зехтин
1 връзка лапад или 200 г спанак, ситно нарязан
1 ч. ч. сварен кафяв ориз
4 с. л. нарязан пресен джоджен
2 с. л. нарязан магданоз
1 обезкостена агнешка плешка
1 ч. ч. дребни лукчета, обелени
3 моркова, нарязани на кръгчета
1 резен целина, нарязан на кубчета
250 мл зеленчуков или пилешки бульон
сол, шарен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
В 1 с. л. загрят зехтин се слагат пресният лук и чесънът, разбъркват се на умерен огън, докато станат ароматни, но не бива да се зачервяват. Слагат се лападът или спанакът и се разбъркват, докато завехнат. Смесват се с ориза, джоджена, магданоза, посоляват се и се подправят със сол и пипер на вкус. Обезкостената плешка се начуква между два листа прозрачно фолио, поръсва със сол и пипер на вкус и се напълва с оризовата плънка. Завива се на руло и се овързва с бял памучен конец. Останалият зехтин се сгорещява и в него се слага да се зачерви плешката от всички страни. Премества се в гърнето.
В същата мазнина се пускат морковите, целината и лукчетата и се разбъркват 3-4 мин. Добавят се при месото. Всичко се залива с бульона, затваря се с капак и се слага в студена фурна. Загрява се на 170? С. Пече се около 2 часа. Последните 30 мин. може да се пече без капак, за да се получи запечена карамелена коричка
Подходящи вина:
Бял зинфандел, каберне, риоха, розе
Трикове
Бяла мазнина
издава агънцето
Предлагаме ви няколко допълнителни съвета, които могат да ви бъдат полезни и да не превърнат трапезата във фиаско. Те са на menumag.bg.
- Когато купувате агнешко, гледайте цвета на мазнината. Ако тя е бяла, значи имате късмет и не сте попаднали на шиле. При по-старите животни мазнината е жълтеникава.
- В хладилника прясното месо се съхранява не повече от два-три дни, покрито с фолио.
- Дълбоко замразеното месо трябва изцяло да се размрази преди готвене. При по-големи парчета го оставете най-добре да пренощува в хладилника и след това го измийте със студена вода и го подсушете с кухненска хартия.
- Агнешкото може да се консумира както топло, така и студено. За разлика от овчата мазнина, тази на агнето е с по-ниска точка на топене, така че лесно може да се приготви алангле.
- При пържене краищата на котлетите имат навика да се подгъват нагоре, така че месото не се изпържва равномерно. За да предотвратите този феномен, разрежете с остър нож ръба на котлета на няколко места.
TNS.bg
Още от категорията
AI инструмент разпознава фалшиви новини с 99% точност