Планетолози обясниха мълчанието на потенциално съществуващите извънземни. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Astrobiology, а накратко за тях разказва сайтът на Австралийския национален университет.

Според учените сложните форми на живот (включително разумен) на планети в други звездни системи се явяват изключително рядко явление и не са разпространени широко във Вселената, както смятат някои учени.

Животът, в случай че възникне на екзопланети, не успява да се развие до сложни многоклетъчни форми, както на Земята, и загива. Причината за това е неспособността на небесните обекти да поддържат годни за живота условия.

Появата на човека на Земята е свързано с милиарди години еволюция. Венера, Земята и Марс преди четири милиарда години са имали сходни условия на своите повърхности. Но само Синята планета е съумяла да ги съхрани за поддържането на живот. На Венера днес е прекалено горещо, а на Марс – прекалено студено.

Специалистите посочват, че поддържането на комфортни условия на екзопланетите може да е свързано с дейността на живите организми за създаването на парников ефект.

Ако някога човечеството успее да посети други планети, на които е имало живот, то според учените хората ще открият останки не от сложни, а от прости организми.

"Повечето фосили във Вселената ще принадлежат на загинали микроби, а не на многоклетъчни видове – като динозаври или хуманоиди, които са се развивали в продължение на милиарди години", заключават изследователите.

Още новини ТУК

TNS.bg