Как ви звучи, ако чуете: "Момиче от Мозамбик играе български народни танци в Катар." Това не е шега, а истина, макар да звучи малко като от рубриката "Невероятно, но факт" по БНР. В действителност, в групата за български народни танци, която стартира дейността си от 15 март тази година в катарската столица Доха, играят още хора от Пакистан, Канада, Индия, Иран, Кипър и други балкански държави. Основател и ръководител на групата е Велислава Методиева от Видин, която от шест години живее в Доха и работи за правителството на Катар. Наскоро тя участва и в проект, в който позира с народна носия от Видинския край, на фона на катарската пустиня. За мен беше любопитно да разбера как бившата танцьорка от Ансамбъл "Дунав" се е озовала там, кое я е накарало да създаде групата и да участва в проекта, предизвикателствата ли са основна част от същността й.

"Родена съм и съм израснала във Видин, там съм и учила. Сега съм на 39 години и живея в Доха, Катар, вече шеста година. Работя за Министерството на информационните и комуникационните технологии в Катар. С Ансамбъл "Дунав" ме свързва едно дългосрочно приятелство, още от детските ми години, когато ходехме заедно на танци със сегашния директор на Ансамбъла, Наталия Кирилова. Това бяха наистина дълги години на занимания с народни танци при хореографа Николина Василева- от ранни детски години- била съм на 6-7 години, до времето, в което аз напуснах Видин и отидох да работя в София. След това ние си запазихме добрите чувства и приятелството, макар че аз не бях вече във Видин. Няма значение къде се намира човек по света- традициите и корените човек си ги носи в сърцето. Това е част от мен и аз никога не бих могла да загубя своята страст към фолклора и традициите на България, които са наистина уникални…

Аз ги пренесох тук- така се разви и тази идея за фотографския проект, в който особено важна роля изигра един мой колега и приятел, който се занимава с професионална фотография. Той се казва Мо Рамадан и е роден и израсъл в Катар, въпреки че във вените му тече ливанска и палестинска кръв. Много артистичен и много талантлив. С него решихме да направим фотосесия на българския бит и традиции по един наш си начин- да покажем красотата на българската носия в средата на пустинята. Проектът беше реализиран, защото Наталия спонтанно реагира и подсигури този разкошен костюм, който пропътува разстоянието от България до пустинята в Катар за фотосесията…
   
Тук, в Катар, успяхме да реализираме и друг проект- създаването на Клуб за български народни танци. Той е отворен за цялата общност на Доха, не само за българите тук. Вече няколко месеца имаме занимания по български народни танци. Аз имам и други идеи, които предстои да развия и реализирам. Доха е доста отворено, глобално място. Катар е напредничава държава, проявяваща интерес към различните народности и култури, в това число и към много проекти в сферата на културата, така че аз със сигурност ще използвам връзките и контактите си да популяризирам българския фолклор. С други думи, това е едно хубаво начало, което се роди спонтанно и със сигурност ще има продължение…"

Още новини ТУК

ТrafficNews.bg