
Сутрешният душ има стимулиращ ефект, помага ни да се събудим и да се почувстваме свежи и подобрява когнитивната активност в началото на деня. От друга страна, вечерният душ спомага за отстраняване на замърсяванията, натрупани през деня, и помага на тялото ни да се отпусне и да се приготви за сън.
От научна гледна точка, поддържането на добра лична хигиена, независимо от времето на деня, е от съществено значение за здравето на кожата и общото благосъстояние. Душът отстранява замърсявания, себум (кожна мазнина) и микроорганизми от повърхността на кожата. Това може да намали риска от кожни възпаления, инфекции и дерматологични проблеми, свързани с натрупване на бактерии или гъбички.
Често срещано погрешно схващане е, че телесната миризма произлиза директно от потта. В действителност, прясната пот няма мирис. Неприятната миризма се дължи на метаболитната активност на кожни бактерии, най-вече представители на рода Staphylococcus. Те разграждат компонентите на потта и отделят летливи органични съединения, включително тиоалкохоли, които притежават характерен остър мирис.
През деня кожата и косата действат като биологичен филтър, който улавя замърсители като прах, полени, микроорганизми и кожни секрети. Част от тези частици могат да бъдат задържани от дрехите, но много от тях остават по повърхността на тялото и се прехвърлят върху спалното бельо при контакт. Това не само повлиява качеството на съня, но и нарушава баланса на кожния микробиом и спомага за размножаването на бактерии.
Следователно, кога си взимаме душ може да зависи от личните ни навици, начина на живот и дерматологичните нужди, Въпреки това има убедителни доказателства в подкрепа на вечерния душ, особено когато се има предвид пренасянето на микроби и алергени към спалната среда.
Вземането на душ вечер преди лягане може да премахне част от алергените, потта и мазнините, събрани през деня, така че по-малко от тях да попаднат върху чаршафите.
Въпреки това, дори и да сме се изкъпали преди лягане, през нощта пак се потим, независимо от температурата. Кожните микроби се хранят с хранителните вещества, съдържащи се в потта. Това означава, че на сутринта пак ще има микроби върху чаршафите ни.
Дори непосредствено след измиване, кожата продължава да отделя мъртви епидермални клетки. Тези клетки служат като храна за акарите от домашния прах (Dermatophagoides spp.), който е доказан алерген.
Редовното пране на спалното бельо е ключово за ограничаване на натрупването на мъртви кожни клетки, себум, пот и микроорганизми. Ако не се спазва подходяща хигиена, може праховите акари да се размножат, което повишава риска от алергични реакции и обостряне на състояния като астма и атопичен дерматит.
От друга страна, сутрешното къпане може да помогне за отстраняването на натрупаните по време на сън кожни остатъци, пот и бактерии, особено ако бельото не е било прясно изпрано, пише puls.bg. Така кожата става по-чиста, когато се обличаме и подготвяме за деня, съответно намалява и вероятността от изпотяване и неприятна миризма.
Освен това сутрешният душ може да подпомогне терморегулацията и да окаже благоприятен ефект върху концентрацията и мисленето, защото стимулира кръвообращението и активира симпатиковата нервна система.
Разбира се, изборът между сутрешен и вечерен душ е в голяма степен въпрос на лични предпочитания. Независимо дали се къпем сутрин, или вечер, добрата хигиена до голяма степен зависи от редовното сменяне на чаршафите и завивките, с които спим. Препоръчва се те да се перат поне веднъж седмично на висока температура, за да се унищожат бактериите и микроорганизмите.
Редовното пране значително намалява риска от дерматологични и респираторни проблеми и укрепва цялостното здраве на кожата и имунната система.
Още от категорията

Малък замък в морето спасява животи. Кой е и къде се намира?

Плуването и ползите от него
