Всеки от нас трябва да се храни безопасно и здравословно – това е и посланието на тазгодишния Световен ден на здравето, 7 април. Здравословното хранене осигурява до 35% защита от ракови заболявания.

„Цър-пър“ или барбекюто е част от нашата култура. Спорен е въпросът, обаче, доколко вкусните ястия, приготвени на барбекю, са здравословни, пише 24 часа. Експерти от Анадолу Медицински Център предупреждават, че месото, приготвено на силен огън за кратък период от време, има канцерогенен ефект и крие рискове за здравето. Като причини за появата на рак на стомаха, на червата и на хранопровода, на преден план излиза начинът на приготвяне на месото и честотата на консумация.

Ето защо е важно не само с какво се храним, а и как се храним. Д-р Чагатай Демир, експерт по хранене и диетика в Медицинския център в Истанбул, информира, че храните, които се подлагат на силна топлинна обработка, са крайно вредни за здравето и допълва, че сред храните, които се обработват за кратко време на висока температура, най-голям риск представляват тези, богати на протеини, като месото.

Не приготвяйте месото на силен огън

Как се появяват канцерогенните ефекти? Става дума за два различни ефекта - на първо място, когато месото е подложено на висока температура, претърпява денатурация. На второ място, мазнината от место се стича върху въглищата и изгаря, при което се оксидира и отново се прилепя към месото.

Важен момент е приемането на равно количество антиканцерогенни вещества. С консумирането на пресни зеленчуци се създават предпоставки за балансирано хранене.

„Включването на зеленчуци и плодове в храненето намалява риска от рак на белия дроб, устата, хранопровода, стомаха и на дебелото черво. Наличието на витамин С, витамин Е, каротеноиди и други фитохимични и антиоксидантни елементи, намиращи се в състава на плодовете и зеленчуците, неутрализират отделяните при метаболизма оксиданти, които са в основата за развитие на рак. Ето защо, за превенция, най-безопасният, най-лесният и евтин начин да си набавите антиоксиданти в организма е консумирането на пресни плодове и зеленчуци“.

Намалете честотата на храни, приготвяни на барбекю

Мерките, които трябва да се предприемат, които са личен избор на всеки, е да се намали честотата на прием на храни, приготвяни на барбекю. Рискът е по-висок при хора, за които то е част от ежедневието. Като алтернатива д-р Демир препоръчва готвене на пара, при което се запазват хранителните стойности в продуктите. „Да не забравяме, че готвенето на месо и зеленчуци на пара или на фурна е сред препоръчаните методи за здравословно хранене. Ако барбекюто, все пак, е вашият предпочитан метод, е необходимо да изчакате огънят да достигне състояние на жар, след което желаните продукти да се поставят на най-малко 15 см. разстояние от огъня. По този начин храната се сготвя по-бавно и е по-здравословна".

Специалистът информира, че хранителните навици представляват 35 % от предпоставките, водещи до рак, а 70 % от раковите заболявания се дължат на причини, които биха могли да бъдат предотвратени. По отношение на физическата активност и здравословното хранене – те осигуряват до 40 % защита. Затова, независимо на колко години сте, спортувайте. При двигателна активност сърдечно-съдовата система работи по-добре, а при онкоболни пациенти нежеланите ефекти от лечението се свеждат до минимум.

ОЩЕ НОВИНИ ЧЕТЕТЕ ТУК!

TrafficNews.bg