Археолози са открили най-старата брадва в света при разкопки в Австралия, пише в. "Дейли експрес", цитиран от БТА. Находката е на възраст между 46 000 и 49 000 години и съвпада с най-ранното заселване на хора на австралийския континент. Откритието показва, че ранните аборигени са били по-напреднали в техническо отношение, отколкото се е смятало досега. 

Досега най-старото подобно сечиво е намерено в Япония и е на 35 000 години. "Австралийската находка е най-ранното свидетелство за усъвършенствана брадва - острие, прикрепено към дръжка. По това време на никое друго място по света не са използвани подобни сечива. В Япония брадви се появяват преди около 35 000 години. На повечето други места използването на подобни сечива е започнало с развитието на земеделието преди около 10 000 години", обяснява Сю О'Конър, ръководителката на изследователския екип от Австралийския национален университет. 

Археоложката допълва, че австралийските каменни сечива често са описвани като семпли. Находката обаче опровергава това схващане, тъй като въпросните усъвършенствани брадви са се появили по-рано в Австралия, отколкото на което и да е друго място в света. 

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg