Нейробиката е психологически упражнения, които напомнят фитнес за мозъка. В тези упражнения са задействани пет органа: зрение, слух, обоняние, вкус, осезание. Техните систематични изпълнения стимулират развитието на нови нервни съединения в различни зони на мозъка, правят нервните клетки по-здрави, способстват за изработката на питателни вещества, които подобряват паметта, съобщава БЛИЦ. Упражненията трябва да се правят сутрин и след известно време вие ще почувствате положителен ефект:
1. Чистете зъбите си с пасивната ръка
Изследванията показват, че използването на противоположното полукълбо на вашия мозък (както осигурява това упражнение), дава резултати за бързо и съществено разширение на зоната на кората на главния мозък.
Как да го правим: почиствайте зъбите с пасивната ръка (в по-голямата част у хората това е лявата), а също така не забравяйте да отваряте и използвате тубичката с паста за зъби със същата ръка.
2. Взимайте душ със затворени очи
Усещанията за допир ще активизират другите зони на главния мозък. Вашите ръце усещат, че е невъзможно да виждате и изпращат сигнали до мозъка.
Как да го правим: пробвайте да използвате от органите на чувствата само осезанието (правете всичко крайно внимателно, за да избегнете травми). Отворете крановете, настройте водата, доверявайки се само на своите усещания. След това се мийте със затворени очи.
3. Променяйте своите сутрешни навици
Изследванията на мозъка показват, че новите задачи увеличават зоната на кората на главния мозък, фиксирайки увеличаването на нивото на активността на главния мозък.
Как да го правим: облечете се след закуска, разходете се с кучето в нов район, сменете вашият любим канал по ТВ и радиото.
4. Обръщайте с главата надолу обичайни предмети! Буквално
Когато гледате правилно обърнати предмети, вашата лява "вербална" страна на мозъка ги разпознава лесно и веднага прехвърля вашето внимание на друго място. Когато ги обърнете надолу с главата, вашата дясна страна на мозъка се включва и се опитва да разпознае форми, цветове и отношение към непознатите му картини.
Как да го правим: Обърнете на обратно ваши семейни снимки, стенни часовници, календари.
5. Променяйте мястото си на масата
В повечето семейства всеки има свое собствено място на масата, но вашият мозък се нуждае непрекъснато от нов опит
Как да го правим: променяйте местата, променяйте позицията спрямо масата, която заемате, и ще погледнете от друг ъгъл на стаята, в която сте. Дори на хората и на начина, по който стигате до пипера и солта.
6. Вдишвайте нови аромати
Вие вероятно даже не помните наученото, че ароматът на кафе се асоциира с началото на новия ден. Можете да задействате нови пътища свързвайки нови, необичайни аромати - на ванилия, на мента и пр. с някакви видове дейности.
Как да го правим: дръжте екстракт от своя любим аромат около леглото си всяка седмица. Отваряйте го и вдишвайте щом се събудите, след това когато се обличате и се миете.
7. Отворете прозореца на колата
Хипокампусът е част от главния мозък, отговарящ за спомените. Те ще бъдат по-ярки, ако в тях участват миризми, звуци и образи.
Как да го правите: пробвайте да разпознаете новите звуци и аромати по време на вашия път. Отвореният прозорец ще ви помогне.
8. Изучавайте продуктите в супермаркета
Магазините са проектирани така, че най-използваните стоки са разположени на нивото на очите. Затова вие не виждате много неща, гледайки само на това ниво.
Как да го правите: спрете около който и да било ред в магазина и погледнете на рафта нагоре и надолу. Ако видите неща, които по-рано не сте забелязвали, вземете стоката, прочетете състава и се замислете за това. Не е задължително да я купите, но вие така вече сте нарушили своята рутина и сте придобили нов опит.
9. Увеличавайте комуникациите през деня
Научните изследвания нееднократно доказват, че недостигът на общуване има сериозно негативно влияние на общите познавателни способности.
Как да го правим: Искате да пиете? По-добре е да си купите напитка от продавач в магазина, отколкото от машина.
10. Четете по различен начин
Ние използваме различни отдели на мозъка, когато четем сами или слушаме, когато четем на глас или наум.
Как да го правите: четете на глас на вашия събеседник, редувайки ролите на слушател и читател. Възможно е вие по-дълго да четете книгата, затова ще прекарате повече време заедно.
Превод: Блиц
TNS.bg