
Десетки пловдивчани и гости на града се събраха в двора на Етнографския музей за откриването на Седмицата на традиционните занаяти. Празникът започна с музикален поздрав на талантливите деца от Фолклорния танцов ансамбъл "Иглика", които бяха бурно аплодирани от присъстващите. В това време в двора кипеше труд. Майстори грънчари, свещари, ковачи, ножари, кожари, дърворезбари, кошничари, бижутери, везбарки, майсторки на правене на кене и изплитане на колан с кори, направа на билкови мехлеми стояха зад цветните си и отрупани с красиви изделия маси.
"На днешната дата православната църква чества рождението на свети Йоан Кръстител и често обредите и традициите на празника Еньовден се припокриват. Вярва се, че сутринта на празника, когато изгрява, слънцето трепти и играе. И който види пръв това, ще бъде здрав през цялата година. Затова по изгрев всеки трябва да се обърне с лице към слънцето и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се цяла, здравето ще бъде с нас винаги. Отразява ли се наполовина - трябва да потърсим лекарска помощ, казват народните традиции", разказа един от двигателите на събитието Гроздалина Георгиева.
Официален старт на форума с пистолетен залп даде майсторът ножар Кирил Коликов. Той благодари на присъстващите за това, че продължават да пазят традициите живи.
"Винаги когато идва това събитие, си припомням едно много важно нещо. И то е, че занаятите в Пловдив никога няма да изчезнат, да умрат. Имаме защо да се гордеем - имаме много добре работеща Занаятчийска камара, поддържаме улица на занаятите, имаме и изключителен Етнографски музей. Той се разраства. Това ще се случи и с другите музеи, защото имат какво да показват. Всички ние работим с каузата да подкрепяме майсторите, да показваме тяхната дейност, а те от своя страна да правят това, което правят най-добре - да опазват паметта и да предават на следващите поколения магията на нашите занаяти", каза зам.-кметът по култура Пламен Панов. Той благодари на директора на музея Ангел Янков и екипа му за последователната и отдадена работа, както и на Регионалния център на ЮНЕСКО за подкрепата.
"Благодаря на Ангел Янков и Гроздалина Георгиева, че ни направиха част от този празник. В едни разломни времена, директорът на Етнографския музей в Пловдив успява да събере различни майстори, представители на различни институции, да привлече младите. И всичко това със средствата на културата, диалога, хармонията", каза изпълнителният директор на Регионалния център на ЮНЕСКО д-р Ирена Тодорова.
„Благодаря ви, че създадохме заедно традиция и всяка година от Еньовден до Петровден – в слънце и горещина, в дъжд и градушка, ние пак сме тук, от 2007 година до днес. Видно е, че вече няма място в двора за всички желаещи да участват, но както казват „сърце да е широко“, каза домакинът доц. д-р Ангел Янков.
Седмицата на занаятите продължава до неделя и с интересна съпътстваща програма.
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.


Акценти

Пожар край пловдивско село, пушеците се виждат на километри

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив


Тежка катастрофа на пътя Пловдив-Карлово




