
Проф. Христо Пимпирев и екипът на втората полярна мисия на българския военно-изследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще гостуват в Природонаучния музей на 25 април от 16 часа в зала "Планетариум". Те ще разкажат подробности за пътуването си и за мисията да доставят морски видове за антарктическия аквариум в музея, където вече успешно се адаптира риба от вида „Нототения“. Експозицията в Природонаучния с жив екземпляр от Антарктическия континент е първата в континентален град в Европа.
Аквариумът, в който е поставена рибата, е в изолирана среда с температура от минус 5 градуса. Водата е пречистена чрез обратна осмоза и обогатена със сол. Нототенията се храни с ракообразни. Стресът при нея е много голям, тъй като през повечето време се крие. Предстои учените да изучават поведението на рибата.
Идеята за създаването на залата е на екипа от акваристи в музея и среща одобрението на проф. Христо Пимпирев. В музея са създадени необходимите условия, които са: температура минус един - минус пет градуса, силна аерация и много чиста вода. За подготовката на аквариума са консултирани от учени от Чили, които имат подобен научно-изследоветлски аквариум.
Новоизградената база в музея освен да приема посетители и да бъде използвана за екологични и биологични проучвания на видовете, които ще бъдат доставени, а проектът от музейно-експозиционен да се превърне в научен.
Предвижда се в следващата полярна експедиция да се включи и екип на музея.
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.


Акценти

Брутална агресия сред младежи на Слънчев бряг

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив






