
"Свекърва" от Антон Страшимиров с режисьор Петринел Гочев гостува на пловдивска сцена на 23 януари от 19 часа в Драматичен театър-Пловдив. Това е шестият спектакъл, който Петринел Гочев създава заедно с трупата на Габровския театър. В творческия екип отново е композиторът Ян Руменин. Художник на представлението е Даниела Николчова, а Светлана Цвяткова е първият хореограф, който има честта на работи успоредно с Петринел Гочев, пише Plovdivtime.bg.
От години режисьорът поверява фотодокументирането на Росина Пенчева, а плакатите – на Гергана Змийчарова. Помощник-режисьор е Гинка Дичева. Актьорската трупа на представлението е: Надежда Петкова в ролята на Костанда, Стоян Руменин в ролята на Свилен – Велчо, Адриана Димова в ролята на Дафинка, Димо Димов в ролята на Баба Неделя, Велислава Маринкова в ролята на Дечка, Тони Христова в ролята на г-жа Керекова, Живко Гущеров в ролята на Павли Кереков, Ангел Калев в ролята на Доктора и Поручик Дойчинов и Гинка Дичева в ролята на Слугинчето.
Казват, че в произхода на думата свекърва в славянските езици се открива значението на „своя кръв“. Други намират връзки между етимологията на думата и социалната функция на свекървата в семейството и живота – „свекървата е тази, която кара двама души да се съберат, да станат свои“. Е, ето я нашата родна кръв, ето ги нашите „свои“, бляскаво развенчани от големия Антон Страшимиров. А за разкош и копнеж по празник и танц, пратихме нашите герои в епохата на тангото и валса, на романтичните балади и потайните срещи, на дамите с воалетки и господата с цилиндри и бастуни в ръка.
Славата на пиесата е пословична. „Най-добрата българска комедия“ – така е определяна тази история от написването си досега. На какво се дължи това? Дали да очакваме значими поучения или проникновени философски открития през лекотата на смеха?
Героите в тази история са родственици и близки. Градска прослойка с копнежи и мечти за цивилизованост. Красота, изящество и умения да се представиш добре в „общество“ така скромни и незаплашителни изглеждат желанията им. Но има ли желания поражда се страст, а има ли страст – започва война. Това е, което наистина откриваме на сцената – тя наистина се е превърнала в бойно поле. А там, страховити или жалки, тежко въоръжени или с каквото намерят, героите на тази пиеса воюват за пълна победа над всеки наоколо, до пълно изтощение.
Още от категорията

Архитект на Община Бобов дол поема Националния институт за недвижимо културно наследство?

Светли четвъртък е, почитаме светите апостоли Йоан и Яков

Акценти


Евакуираха посетителите на мол Пловдив



Парковете гният, а общината мечтае за фуникуляри

Бум на чревните инфекции по празниците в Пловдив


