
Пътуващата изложба фотография „НеБългарите“ гостува тази седмица в Пловдив. Тя е реализирана от Фондация Free Speech International в партньорство с „Мулти култи колектив“.
Според Евростат през 2013 г. в България живеят около 42 000 чужденци. Много от тях са добре интегрирани – имат професии или бизнес, преподават или се учат, пристигнали са в страната заради българските си съпруги или съпрузи или идват за през лятото, защото имат тук свой „втори дом“. През последните няколко години България се превърна и във входен пункт за търсещи убежище, напуснали родните си домове по политически причини или поради война. През 2014 г. приблизително 11 000 души са потърсили закрила в страната, като повече от половината са получили бежански или хуманитарен статут.
Напливът от търсещи убежище, съчетан със сложната икономическа и политическа обстановка в България, даде нов тласък на езика на омразата към всеки, възприеман като „различен“ и „чужд“. Някои чужденци се оказаха в окото на буря от популизъм, ксенофобия и стереотипизиране, създадена и раздухвана от политици и медии,съобщи Дарик.
Проектът „НеБългарите“ адресира тези проблеми чрез образите и човешките истории на обикновени чужденци, които живеят в България, и задава въпроса: Кои са всъщност хората, върху които с лекота се лепят стереотипи? Хора, родени на хиляди километри оттук, са поставени във визуален български контекст, който отразява тяхното положение на едновременно външни и вътрешни спрямо България. Интервютата с тях, събрани в специален каталог, разкриват техните лични истории, радости, драми и лични открития в България.
Образите и мненията на чужденците в България неминуемо засягат и идентичността на самите българи.
Какво означава да си българин? Какво може да те направи такъв, ако майка ти и баща ти не са били родени тук – и ако цветът на кожата и формата на очите ти е различна?
Това се невинни, но и учудващо трудни въпроси, които „НеБългарите“ задава чрез фотография и думи. Те са в основата на дебата за това какво България е или трябва да бъде през ХХI в. За разлика от старите демокрации в Европа, където по тези теми се говори от много години, в България те са относително нови. Те все още са новина. Дебатът по тях предстои да започне.
TrafficNews.bg
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.

