Скелетите на две деца, принесени в жертва от траките, бяха открити в яма при разкопките на неолитното селище край село Мурсалево. Жертвоприношението е извършено преди 2 700 години, или през VI век пр. Хр.
Проучването на основаното в VI столетие преди Христа селище бе подновено в началото на април. Обектът бе открит при строителните работи за лот 2 на магистрала „Струма” между Дупница и Благоевград. Срокът за проучването му бе удължаван два пъти.
„На обекта в местността „Девебоаз” край Мурсалево са открити няколко гроба от късния неолит или VI хилядолетия преди Христа. В момента проучваме една жертвена яма от късната желязна епоха - I хилядолетие преди Христа. До момента в нея са открити останки от два млади индивида, вероятно жертвани в ритуал на траките”, обясни ръководителят на обекта доц. Крум Бъчваров, пред бгнес.
Открити са два малки черепа, които обаче са натрошени, както и раменна кост. Около останките са подредени няколко камъка, част от жертвения ритуал. Според доц. Бъчваров, ръководител на секция „Праистория” към Националния археологически институт и музей към БАН, през миналата година са проучени четири гроба, три от тях от края на VI век преди Христа и един детски гроб от средата на същия период. В момента се проучват още три къснонеолитни гроба.
Разкопките трябва да приключат в края на месец юни, след което селището ще бъде затрупано с насип, който ще свърже двата моста, разположени от двете страни на древното селище, съществувало преди 8 000 години. Къщите в него са много добре запазени, със стени в суперструкция, с отпечатъци от вертикалните стълбове, които носят втория етаж и покривната конструкция. Открити са подвижен инвентар, керамични съдове и други дребни находки.
Археологическият обект край Мурсалево е стар, първите сведения за него датират от 30-те години на XX век, но задълбочени проучвания на селището започнаха едва при строителството на магистралата.
Селището е основано от земеделци, дошли от Мала Азия към Балканите и Европа, опитомили животните и обработвали земеделски култури.
За една година край Мурсалево са открити десетки находки, предимно статуетки на богинята Майка, керамични съдове, копче, игла и сечива. Те са уникални, а някои от тях - без аналог в света на археологията. Край извор, съществувал някога, е открита и златна апликация, носена най-вероятно на ухо. Апликациите са носени някога не като украшения, а като белег на престиж.
В изкопите има керамични съдове на жителите на селището. То се е отличавало с невероятен за тази ранна епоха устройствен план, има дори централна улица, а някои от къщите, изграждани от плет и мазани с глина, били на два етажа.
По неясни причини селището било опожарено от самите му обитатели и напуснато. На много по-късен етап, през V век преди новата ера, върху останките от селището, траките са извършвали своите обреди. В района на разкопките са открити около 20 обредни ями. В тях са поставяни предмети, храна или принасяни в жертва животни. В яма в северозападния край на разкопките е открит скелет на принесено в жертва цяло теле. До поставената надолу глава, за да изтече кръвта, е открито острие на нож.
ТrafficNews.bg