Една от главните атракции за любителите на авиацията ще бъде свободният достъп до кабините на самолети МиГ-21 и Ми-24, а малки и големи ще научат интересни факти за живота в космоса.
В образователната инициатива „Космическо училище“ гостите на музея ще разберат как с помощта на аерокосмически и геоинформационни данни може да се документира, опазва и изследва културно-историческото наследство. Проф. Георги Сотиров ще им разкаже за българското участие в усвояването на космоса, а представител на Института по криобиология и хранителни технологии ще запознае публиката как се произвежда космическа храна и как може да я използваме в ежедневието си.
От летателна площадка „Марица“ край Граф Игнатиево първи ще излети на двуместен самолет с общо предназначение най-добрият ни студент, каза проф. д-р Добрин Сеизински – ръководител на катедра “Транспортна и авиационна техника и технологии” във ВУЗ-а. Професор Сеизински похвали своите студенти и за изключителната им научна активност. Те участват в разработката на 15 от докладите в научната конференция „50 години безпилотна авиация в България“ и показват много добри знания в сложни области на науката като аеродинамика, проектиране на летателни апарати, навигация.
Ето и тържествената програма:10.30 ч. – Тържествен строй на военнослужащите от 24 Авиационна база и поднасяне на цветя на Паметника на загиналите летци
10.30 до 16.00 ч. – свободен достъп до кабините на МиГ-21 и Ми-24
11.00 ч. - Образователна инициатива „Космическо училище“ – „ Документиране и опазване на културно-историческото наследство с помощта на аерокосмически и геоинформационни данни и технологии на примера Средновековна Плиска” – гл.ас. д-р Стефан Стаменов
11.45 ч. – „Космическата храна – нова алтернатива за функционално хранене в нашето ежедневие“ – Николай Солаков
12.30 ч. – Българското участие в усвояването на Космоса - д.т.н. проф. Георги Сотиров