
"Литературни маршрути" в София предлагат на гражданите пътешествие във времето, пространството и културната ни памет. Идеята е на фондация "Прочети София".
"През 2018 г. реализирахме "Скритите букви" – изработихме оригинални пейки с форми на букви, които оформиха нови места за четене в паркове, градини, на мостове и тайни кътчета в София и предлагаха поезия от съвременни български автори", разказват организаторите пред TrafficNews.
По време на "Скритите букви" започват и първите литературни обиколки.
"Градът и историите ни постоянно се пренаписват, умножават. Личните градове на нашите съвременни писатели са много интересни – местата на паметта, които те избират, улиците, които стават част от тях, градските легенди, които ги провокират. Градът, който самите те описват", споделят още от "Литературни маршрути".
Основната обиколка е "Софийски страници". Неин автор и водещ е Лора Шумкова. Той чертае важните места на литературата от Освобождението до наши дни, като спира пред емблематични писателски кафенета – кафене „България“, сладкарница „Цар Освободител“, кафене „Средец“, така наречения „Бермудски триъгълник“ между съюзите на писателя, журналиста и преводача от времето на соца и се отваря към нестандартните и фрагментирани места на съвременната българска литература.
Шумкова говори за произведения от Пейо Яворов, Анна Каменова, Димитър Шишманов, Фани Попова-Мутафова, Христо Смирненски, Александър Вутимски, Яна Язова, Вера Мутафчиева, Свобода Бъчварова, Ивайло Дичев, Милен Русков, Васил Георгиев, Капка Касабова и др. Тя води и туровете на английски език, предназначени за чужденци.
Детският маршрут с автор и водещ Зорница Христова започва на ул. "Елин Пелин" 1, където са живяли Дора Габе и Ангел Каралийчев и след това минава през къщата на Валери Петров, Елин Пелин, Българското национално радио, през Конната база и Стадиона в Борисовата градина, за да стигне до къщата на Йордан Радичков на ул. "Оборище".
Има и специални турове, които се водят от родни писатели, като те да са на различна възраст, от различни жанрове, с различни истории. Целта е в специален сайт да се съберат образите на града, които те очертават и създават.
"Първият Литературен маршрут с писател се проведе на 24 май с водещ писателката Миглена Николчина, която избра за своя тур улица „Елин Пелин“ и разказа много любопитни истории за писателите, свързани с нея. Обиколката ни завърши в галерия „Етюд“, където разговорът ни продължи още цял час. Това е другият характерен момент за маршрутите, водени от писатели – винаги, близо до крайната спирка, ще влизаме в галерия или културно пространство, където ще продължим срещата с тях", уточниха организаторите на обиколките.
В края на юни ще бъде Литературния маршрут на Георги Господинов, а до края на октомври своите турове ще предложат Мария Касимова-Моасе, Ангел Игов, Иван Димитров, добавят те.
Обиколките събират около 50-60 души. Те се провеждат с микрофон и усилвател, за да може всеки, включил се в маршрута, да чува добре. Всеки е свободен да зададе въпроси или да разкаже история.
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.


Акценти

Пожар край пловдивско село, пушеците се виждат на километри

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив


Тежка катастрофа на пътя Пловдив-Карлово




