
Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности /СЕСОНКЦ/към Министерството на културата ще разгледа предложението на Националния институт за недвижимо културно наследство за даване на статут и определяне на граници и режими за опазване на ЖП гарата и павираната пътна мрежа в царската Баня, Карловско. Това ще се случи на заседанието на СЕСОНКЦ на 19 декември.
Паважната мрежа и Гарата бяха регистрирани в рамките на мащабната териториална програма, която включваше 5 общини, сред тях и Пловдив. Целта бе да се проучи състоянието на недвижимото културно наследство и да се идентифицират нови обекти, които допринасят с качествата си за запазването на културната памет, градската среда и идентичността на града.
СЕЦОНКЦ трябва да одобри декларирането и определянето на временни режими за опазване – териториален обхват (граници и охранителна зона) и предписания за опазване на обекта „Царска ЖП гара“. Недвижимата културна ценност е от периода на новото време и ще придобие категория „местно значение“.
Друго точка в дневния ред на експертния съвет е деклариране и определяне на временни режими за опазване – териториален обхват (граници и охранителна зона) и предписания за опазване на обект "Павирана улична мрежа". Тя обхваща улиците „Карловска“, „Калоферска“, „Байкал“, алея „Липите“, улицата между ЖП гарата и Централната баня, ул. „Александър Стамболийски“, участък от ул. „Земеделска“, площада пред железопътната гара, ул. „Роза“ и ул. „Възраждане“, паркинга пред минерален плаж. Във фиша павираната улична мрежа е с класификация на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност от периода на Новото време с категория „местно значение“.
Паважите в Баня са поставени в първите години на XX в. благодарение на фабриканта Велизар Багаров, който показва Баня на цар Борис III и така в селото се появява дворецът „Къщата“ – един от седемте двореца в България. Паважите оформят градската среда и са част от атмосферата и облика на Баня.
Една от улиците – централната , „Карловска“ е асфалтирана с проектно финансиране. От други улици паважите отдавна са изчезнали.
"В град Баня към днешна дата има 10 защитени обекта от българското недвижимо културно наследство. Четири са в аварийно техническо състояние, сред тях са последните два оцелели хана – Барековият и Нановият, където са отсядали гостите на града в края на 19 и началото на 20 век. Много стари ханове вече са разрушени необратимо и не могат да бъдат възстановени. На мястото на някогашното царско казино е построен хотел", подчертаха експертите от НИНКН по време на представянето на проучването си. По време на териториалната програма, която се проведе миналата година бяха идентифицирани още 4 обекта, които имат качества и принос за историята и културата, облика и идентичността на града. Освен ЖП гарата и павираната улична мрежа, експертите са отбелязали Специализираната болница за рехабилитация и лесопарка Калето.
Фотография: Фейсбук група Град Баня, Николай Билюков
Още от категорията

Таланти от Драма клуб към ОУ „Душо Хаджидеков" играха на сцената на Кукления театър


Акценти





Вандалите от Смирненски са потрошили коли на две улици

Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


