
1 май, освен ден на труда, който е национален празник в България, се празнува и Змийски ден. Празникът се среща още с имената Йеремия, Еремия, Ермия, Ирмия, Ирминден, Ирима, Зъмски ден. Традиционно денят е изпълнен с обреди, които предпазват от змии.
Смята се, че на 1 май царят на змиите излиза от своето леговище, след като вече всички негови подчинени влечуги са се показали на Свети 40 мъченици и на Благовещение. За да не срещат змийския цар, хората палели огньове още вечерта срещу 1 май и ги прескачали с думите "Еремия по поле, а вси змии у море".
Жените обикаляли домашните постройки и изричали различни заклинания, с които да прогонят влечугите и нито едно да не влезе в дома им през лятото. Също на Зъмски ден, моми и ергени тъпчат с боси нозе кал за глинени съдове. А като привършат, отиват в полето да берат див чесън, който носят в къщи, за да ги пази от зли магии и змийски погледи.
В някои родопски селища, този ден, наричан Ирминден, се почита за опазване от вълци, затова ловците в този ден хващат малки вълчета от леговищата им, развеждат ги от къща в къща, а стопаните ги даряват с вълна, брашно, стар боб и дребни пари. В някои селища правят и каркъм - стригане на овцете, която завършва с обща трапеза за овчарите.
Именници днес са Майя, Мая, Еpмeнa, Еpмeлинa, Еpмeнкo, Тамара.
В римската митология Мая е името на богинята на земята, на която е кръстен месец май.
В гръцката митология Мая е името на най-голямата от Плеядите, седемте дъщери на титана Атлас. Тяхната красота покорила ловеца Орион и той започнал да ги преследва, докато над тях не се смилил Зевс и не ги превърнал в звезди. Самият Орион също се преобразил и всяка нощ продължава преследването си. Същата тази Мая е майката на бога вестител Хермес.
Маорите също използват това име със значение „храбър воин“.
В будистките летописи Мая е името на индийска царица, която сънувала че бял слон се вселява в нея. 9 месеца по-късно се родил синът ѝ, принц Сидхарта, останал в историята като Буда („просветения“).
Честит празник на всички именици!
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.


Акценти

Пожар край пловдивско село, пушеците се виждат на километри

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив


Тежка катастрофа на пътя Пловдив-Карлово




