Архитектите написаха гневно писмо до кмета на Пловдив Иван Тотев по повод съдбата на кино "Космос". То е реакция срещу механизма, по който се изготвя проектът за реиновирането на сградата, както и срещу отношението на местната власт към авторите й арх. Любомир Шинков и арх. Любомир Бонев. Писмото е внесено на 16 ноември и е поредната реакция на архитектурната гилдия срещу идеите на общината за кино "Космос". Подписано е от председателя на Управителния съвет на КАБ арх. Борислав Игнатов, пише PlovdivTime.bg.
Ето го пълния текст:
Уважаеми инж. Тотев,
По решение на Управителния съвет на Камарата на архитектите в България (КАБ) Ви сигнализирам за случай, касаещ Община Пловдив. Архитектурната колегия на КАБ не за пръв път се сблъсква с неприемливо отношение на общинското ръководство с архитектурните обекти на града, особено с тези, които имат важна значимост. Последният случай, на който по решение на Управителния съвет на КАБ искаме да Ви обърнем внимание, е случаят с Кино ,,Космос".
Неизвестно за колегията и без обявяване на обществена поръчка е бил изготвен нов проект за Кино „Космос" от арх.Тихомир Казаков и арх. Мария Мишинева.
На 23.10.2018 в Пловдив е имало представяне на този проект, презентиран от двамата проектанти арх.Тихомир Казаков и арх.Мария Мишинева, и от г-н Александър Държиков - заместник-кмет „Култура и туризъм" на Община Пловдив. За тъй нареченото представяне на проект за Кино „Космос", а не необходимото обществено обсъждане, Камарата на архитектите в Пловдив и Съюзът на архитектите в Пловдив не са поканени или поне уведомени.
Изненадващи са думите на зам.-кмета по култура г-н Държиков, изказани на цитираното представяне, за това, че не се знае кой е авторът на проекта, по който е изпълнена сградата на Кино „Космос", защото нямало писмен документ, депозиран в община Пловдив.
Историята със съдбата на киното стана обществено популярна в последните години. Във всички налични чертежи е отбелязано, че автори са арх. Любомир Шинков и арх. Любомир Бонев. Има публикации в сп . „Архитектура", където също ясно е посочено кои са авторите на проекта за киното. Не вярваме Община Пловдив да не знае това. Арх. Шинков е човек, който живо се вълнува от съдбата на сградата и е недопустимо, каквото и да се прави с нея, да не се съгласува с автора. Това е нарушение на Закона за авторското право.
В проекта на арх. Любомир Шинков и арх. Любомир Бонев за Кино „Космос" има философия, която е много интересна, а интериорите са уникални. Освен това, на въпрос на журналист, дали новият проект е обсъждан с Колектив „Кино „Космос", Заместник-кметът г-н Държиков е заявил, че не познава никой от Колектива.
Ето малко история на събитията около киното през последните години:
- 2010 година гражданска инициатива в Пловдив спасява събарянето на киното и изграждането на негово място на паркинг и офис сграда по инициатива на тогавашното Общинско ръководство.
- 2012 година в рамките на Архитектурен форум Пловдив 2012, КАБ РК Пловдив и САБ Пловдив провеждат национален архитектурен конкурс „Кино Космос - място за култура", на който са представени 36 проекта с идеи как да се превърне тази сграда в място за култура. Журито беше председателствано от автора на сградата арх.Шинков. За резултатите от конкурса е информирано ръководството на Община Пловдив, на което е предоставен албум с всички конкурсни проекти.
- 2013 година по предложение на млади колеги, КАБ РК Пловдив и САБ Пловдив в рамките на Архитектурен форум Пловдив 2013 започна инициативата по почистването на сградата, в която се включиха и много граждани на града ни. Проведени са 13 акции. Там се сформира и Колектив „Кино „Космос", който години наред след това се грижеше идеята да продължи. В инициативата се включиха и много фирми с дарения. Направена е конструктивна експертиза, която е отчела, че сградата е със запазена конструкция. Направена е хидроизолация на част от покрива, сменена е част от елинсталацията, демонтирани са всички строителни намеси, които безразборно са били направани във времето, за да се върне киното към първоначалния му образ. И всичко това с безвъзмездния труд на изключително много хора - архитекти и граждани на Пловдив.
- 2014 година в рамките на Архитектурен форум Пловдив 2014, КАБ РК Пловдив и САБ Пловдив подкрепиха и се включиха в инициативата на Колектив „Кино „Космос" да се облагороди пространството пред киното, което се превърна в място на открито за изложби и кинопрожекции.
- Комисията по избор на град за Европейска столица на културата оцени изключително високо гражданската инициатива за спасяване на кино „Космос" и това влезе като акцент в Апликационната книга на Пловдив.
- Кино „Космос" започна да живее отново и стана място за култура, обърнато към младите хора.
- В Колектив Кино „Космос" влизат 14 млади архитекти и хора на изкуството. Ако на г-н Държиков не му е била известна тази история, като негово служебно задължение, то е можело да се обърне към Камарата на архитектите в Пловдив и да получи цялата информация.
Колегите от Колектив „Кино „Космос" години наред отделяха от своето време, за да продължат каузата. По искане от Община Пловдив направиха подробен бизнес-план, разработиха стратегията "Културен Космос" след задълбочен анализ на нуждите на обществото и интересите на гражданите, творците, бизнеса на Пловдив, срещаха се с арх. Шинков, за да обсъждат съвместно проблемите.
- Достойни за уважение са ентусиазмът и усилията на пловдивската колегия за спасяването на една стойностна съвременна архитектурна сграда в град Пловдив.
Община Пловдив пренебрегна усилията на толкова много млади хора за спасяването на Кино„Космос" като място за култура и възложи, неизвестно как, проект на арх.Тихомир Казаков и арх. Мария Мишинева.
След представянето на този нов проект, възникват множество въпроси, с част от които се обръщаме към Вас, като ръководител на Общинската администрация, а именно:
- Обявена ли е обществена поръчка за проекта и как е обявена, въз основа на какво задание?
- Кой и на какво основание е възложил проектирането точно на тези двама колеги, игнорирайки Закона за авторското право?
Освен всичко това, за Ваша информация, бихме искали да знаете, че изработването на представения проект като дарение (както е обявено), представлява нарушение на ЗКАИИП - чл.29, ал.2, съгласно който това е допустимо само за молитвени домове и за лица в неравностойно положение.