17-ото издание на международния фестивал One Dance Festival продължава с впечатляващ втори уикенд, който отново ще превърне Пловдив в сцена на съвременния танц от 30 май до 1 юни 2025 г. Публиката ще има възможност да се наслади на четири зашеметяващи спектакъла от България, Гърция, Белгия и Нидерландия – среща на различни култури, естетики и артистични визии, обединени от езика на тялото.

30 май, 19.30 ч.
Христос Пападопулос - “Моята свирепа невежа стъпка”
Дом на културата “Борис Христов” 

Има думи, които разтреперват плътта. Звуци – докосвания. Спомени, протичащи през тялото като ток. Заради тях гръцкият хореограф Христос Пападопулос прави крачка към нова естетика и физическа експресивност. “Моята свирепа невежа стъпка”, най-новият и най-откровеният му спектакъл – копродукция на One Dance Festival, го води в непознатата сценична делта на поезията и танца, на звука като материя и на тялото като музика. Използвайки по-широк обхват на движенията, по-мащабна, но все така прецизна хореография, вдъхновена от словото, Пападопулос променя траекторията на своята работа, заради която днес е сред водещите хореографи и първи носител на престижната танцова награда Rose за спектакъла LARSEN С, който вече гостува на фестивала през 2021-а. 

30 май, 21 ч.
Александар Георгиев - “Fantastic Futures” - ПРЕМИЕРА
Драматичен театър, Пловдив 

В новия си спектакъл “Fantastic Futures”, копродукция на One Dance Festival, хореографът Александар Георгиев избира да постави танца не фронтално, а в 360-градусово пространство, отворено за съвместно преживяване и въобразяване. Това е спектакъл между личните и колективните прочити на носталгията отвъд времето, в който движенията и насладата стават едно. 

“Fantastic Futures” е покана да надникнем в това, което можем да изградим заедно, стига първо да си го представим. Така чрез носталгията и желанието, с танц, музика и светлина, изпълнителите и публиката могат да скицират повече от едно възможно бъдеще - бъдеще, което диша свободно, без да е предопределено или приватизирано. Бъдеще, което танцува. 

31 май, 20.30 ч.
Trevoga – “Xx-63” - ПРЕДПРЕМИЕРА
Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив (фоайе)

Вдъхновен от завръщането на „рецесионния поп“ и хроничните онлайн тенденции, новият проект “Xx-63“ на колектива Trevoga, режисиран от Неда Ружева и Никола Стоянов, е безкрайна машина за фантазии, пропита от амбициозна зависимост, тревожна представителност и алгоритмично отчуждение от съвременната поп култура, които определят Поколението Z. 

Месеци преди световната премиера на фестивала Julidans в Амстердам и в копродукция с One Dance Festival, “Xx-63“ се изправя срещу кървавите реалности на фантазиите за бягство на дигиталната епоха, водейки публиката през транса на безкрайното скролване и синтетичното удоволствие. Вместо морална критика, той цели да постигне баланс между антиутопия и надежда, представяйки сурови, но завладяващо красиви образи. 

1 юни, 19.30 ч.
Чериш Мензо - “Франк”
Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив

Чудовището, но не като външност и физическа обвивка, а като споделена фантазия вълнува хореографа Чериш Мензо в най-новия й спектакъл - FRANK, копродукция на One Dance Festival. Заглавието, както английската дума за честен, прям или краткото на Франкенщайн, e финалният акорд от нейната трилогия, в която лайтмотив е изкривяването и разтварянето на реалността, оттам и на танца. 

В заключителната част Чериш разглежда плетеницата между чудовищното и човешкото. Тези “зли” създания – зомбита, митични герои, демони, духове, зверове – са наше творение. Те са метафори на страшни, но и притеглящи разкази. Те са призраци на прашни вярвания, отражения на страха, отрочета на непознатото, получили свои визуални черти, модели на поведение, гласове, реплики и движения дори. Фигурата на чудовището съществува, за да бъде победена, опитомена или отблъсната. Чрез нея се изгражда  представа за Другия, за врага, за различния, подтиснатия. 

One Dance Festival 2025 се организира от Фондация ЕДНО за култура и изкуства и е част от програмата на Пловдив - Пловдив - Европейска столица на културата 2019 . Фестивалът се реализира с подкрепата на Министерство на културата  и Министерство на туризма на Република България, Национален фонд „Култура“, Община Пловдив и Фондация Лъчезар Цоцорков.