Изложбата, посветена на 90-тата годишнина от рождението на един от големите художници на Пловдив – Йоан Левиев, се превърна в едно от големите културни събития на 2024 година. Изключителната селекция от творби на автора е подредена в зала „2019“ на Градската художествена галерия.
Ретроспективната изложба на Левиев припомня някои от най-ярките образи и теми в живописното творчество на художника. В галерията могат да се видят прочутите цикли на Йоан Левиев като "Царски времена" и "Парадът на Ахилесовците". Важен жанр за автора са и портретите - рисувал е с почит своите родители, както и известни български и световни творци. От дистанцията на времето можем да направим нов прочит на социално – монументалната пародия на съвремието му, изразена в част от платната.
"Исках наистина да покажа най-значимото, най-представителното от творчеството, това, което виждаме, че е актуално и в наше време. Йоан Левиев беше един от малкото социално ангажирани художници и това проличава и в тази изложба.", каза директорът на галарията Красимир Линков.
По нетрадиционен начин в изложбата се включиха и възпитаници на Гимназията по сценични и екранни изкуства. С костюми и грим на шутове, те подариха на гостите коронки със звънчета – елегантно намигане към творчеството на големия художник, неизменна част от прочутата пловдивска бохема.
В залата звучеше гласът на Йоан Левиев и неговите мисли за Пловдив, изкуството и обществото, в кратък филм, направен от дъщеря му Йоана Левиева – Сойър.
"Славата най-напред е преходна. И ако човек заложи само на нея, а не на удоволствието от това да създава картини и да работи това, за което е призван, според мен той се самоизлъгва много лошо.", казва той.
Емблематични са и думите му за Пловдив, за който художникът говори с невероятна любов.
„Пловдив не само не е провинциален град, но той носи един такъв полъх, който носят Рим, Париж, полъхът на времената. Той носи онази неповторима атмосфера, която носят тези два града и има решаващо въздействие върху моето изкуство. Това е градът, който никога не успях да напусна, въпреки че имах различни възможности“, казва той. „Аз се стремя чрез Пловдив, чрез неговите хора да достигна до нещо, което касае изобщо хората и изобщо света. Всеки може да направи един удобен град, но неповторим град никой не може да направи. Неповторимия град го прави историята.“ са думи на твореца от неговото "Неостаряващо интервю".
Голямата част от творбите в изложбата са от фонда на Пловдивската градска галерия, но за пълноценното представяне на поредиците са включени още 17 институции, частни колекции и семейството на автора.
По покана на ГХГ-Пловдив в изложбата със свои творби се включиха Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Столична библиотека, градските художествени галерии в Бургас, Търговище, Шумен, Монтана, Добрич, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Разград, Русе, Смолян, Стара Загора.
Ценни творби предоставиха дъщерята и съпругата на художника, колекционерите Петър Пиронков и Христо Чиплаков.
Специален поздравителен адрес бе изпратен от организация на еврейската общност „Шалом“.
"Незабравимия Йоан Левиев, или както всички му казваха, Йонито, беше творец от голяма величина. Творчеството му беше свързано с хората, с техните идеали и мечти, с техните преживявания, емоции и спомени. Той беше оптимист, беше човек. Това, което остави след себе си в областта на живописта, монументалното изкуство и сценографията е връх в културните постижения на страната ни.
Приемете по повод неговата 90 годишнина, почетния пакет на Организацията. Нека той напомня за уважението и любовта на еврейската общност към Вашия баща."
Изложбата ще продължи до 3-ти ноември. Тя е част от Културния календар на Община Пловдив и се осъществява с нейната финансова подкрепа.
Още от категорията
Платна с италианска техника представя млада пловдивчанка на първата си изложба под тепетата