Пандемията от коронавирус се разпространява скорострелно в затворите в Латинска Америка, заплашвайки да ги превърне в същински ад. Най-тежко засегнат досега е "Пуенте Алто", където са регистрирани над 300 случая сред 1 100 лишени от свобода. Социалната дистанция е мит в претъпкания затвор, намеращ се в центъра на Сантяго, Чили. 

Броят на затворниците в Латинска Америка е 1.5 милиона. На практика те са хората, които управляват затворите, за което допринасят корупцията, заплахите и липсата на достатъчна охрана. Ниските бюджети също създават предпоставки за разпространение на вируса - сапунът и водата са в ограничени количества, а килиите се пръскат по шевовете. 

Досега са потвърдени общо 1 400 случая на COVID-19 сред лишените от свобода и служителите в затворите. Най-тежко засегнатата държава е Перу, със 613 случая и 13 починали. Всяка държава обаче следва собствена политика по отношение на правенето на тестове, предава "Асошиейтед прес".

В Доминикана са били изследвани 5 500 души, настанени в "Ла Виктория", от които поне 239 са дали положителен резултат. В затвора се произвеждат маски за гражданите. 

Най-масови тестове може би предстоят в Пуерто Рико. В петък властите обявиха, че ще вземат проби а всичките 9 000 души, задържани на американска територия, както и на 6 000 души персонал, в това число - и надзиратерите.

Страхът от коронавируса също е пагубен. Зад решетките в Колумбия са регистрирани 23 смъртни случая. Повече от 1 300 са избягали от бразилските затвори, след като отпуските бяха прекратени. Повече от 1 000 са обявили гладна стачка в Аржентина. 

Организациите за защита на човешките права изтъкнат, че положението е по-лошо в страни, като Хаити, Боливия и Гватемала.