Гледачката Ели, която през пролетта на 2015 г. пророкува драматично, че ще паднат главите на две руси дами от съдебната система (Румяна Ченалова и Владимира Янева), и предсказанието звучи на особено популярен запис, може да отбележи с днешна дата, че е познала. Тя предрече близкото бъдеще на “двете каки” - както е известен аудиосериалът, записан от една от тях и представен пред обществото. Бившата съдийка от Софийския градски съд Румяна Ченалова вече по професия е само революционер срещу съдебната система, пише 24 часа.

В понеделник петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) обяви нейното уволнение от съдебната система. Още през 2015 г. Христо Иванов предлага тя да бъде отстранена. С днешна дата той държи да се помни, че е първият правосъден министър, уволнил съдия И би го направил пак. Ченалова обжалва тогава предложението на днешния партиен лидер на “Демократична България” Христо Иванов пред ВАС. Делото се гледа два пъти от административните съдии и се проточи почти 5 години.

Бившият правосъден министър Христо Иванов иска уволението на съдийката през 2015 г. “В предложението си изложих конкретни аргументи. Към онзи момент действията ми бяха мотивирани и не виждам никаква причина да се отказвам от тях”, коментира пред “24 часа” Христо Иванов, който днес е политик.

“При определяне на дисциплинарното наказание са съобразени тежестта на нарушенията, формата на вината, обстоятелствата, при които са извършени, и поведението на нарушителя. Взети са предвид множеството извършени нарушения, посочени в предложението на министъра на правосъдието, обществената значимост и високата степен на засягане на обществения интерес от дейността на съдия Ченалова”, пишат в мотивите си магистратите от ВАС. Те посочват още, че е бил накърнен престижът на съдебната система, а Ченалова е била безкритична към стореното от нея. От края на 2011-а името на тази съдийка винаги е придружено със скандали.

Преди 9 години тя правораздава в Наказателното отделение на Софийския градски съд. На нея се пада делото за двойното убийство пред столичната дискотека “Соло”, която е на метри от Съдебната палата. На 9 декември 2011 г. съдия Ченалова и председателстваният от нея съдебен състав оправдава подсъдимия за убийството на двама младежи Илиян Тодоров. След като прочита “невинен”, съдът го пуска от затвора. Следващите две инстанции го осъждат на доживотен затвор, но Тодоров вече се е покрил. Обявен е за издирване, но и до днес не може да бъде открит.

Известно време след делото “Соло” Ченалова се мести от Наказателното в Търговското отделение на СГС. През декември 2014 г. в телевизионно интервю тогавашният френски посланик Ксавие Лапер дьо Кабан обявява, че “в съдебната система в България има “гнили ябълки”. Думите му отекват силно в обществото. Та са по повод дело за несъстоятелност в Търговското отделение на СГС, гледано от съдия Ченалова. То стана известно като делото “Белведере”. Казусът в общи линии е следният: две дъщерни компании на френската “Белведере” се оплакват, че тяхното управление е поето от синдик след неоснователно искане за обявяване в несъстоятелност. Дружествата твърдят, че до края на октомври 2014 г. платили всички дължими и искани суми, но въпреки това делото не било отменено. Следва нов скандал.

В средата на април 2015 г. Румяна Ченалова се предава в полицията, след като е обявена за общодържавно издирване заради разследване, свързано с друго нейно дело като съдия в Търговското отделение. То е на “ОЕТ - Обединени Енергийни търговци” срещу НЕК. Ченалова е обвинена в престъпление по служба и документно престъпление. Според обвинението тя не видяла нередности в молбата и от това за НЕК настъпили вредни последици, освен това направила поправка в протокола. Частната компания претендира, че НЕК трябва да ѝ плати 6,46 млн. лева. Фирмата обаче не внесла държавната такса в размер на 258 396 лв., твърди прокуратурата. Въпреки това Ченалова издала обезпечителна заповед за 6,46 млн. лева в полза на “ОЕТ - Обединени Енергийни търговци”, което довело до запориране на тази сума от сметките на НЕК. Пак през същата 2013 г., когато подава исковата молба, частната комапания увеличава претенцията си с още 4,4 млн. лева, отново обаче не платила таксата в размер на 175 708 лв. Според прокуратурата така Ченалова е целяла да набави на частното дружество облага в размер на 434 105 лева, което представлява невнесената такса.

Съдийката е арестувана на 14 април 2015 г. С белезници на ръцете влиза в една от залите, където е правораздавала допреди дни. След тридневен престой зад решетките е освободена срещу 8000 лв. гаранция. В момента това дело се гледа в спецсъда. През ноември 2015 г. Ченалова е уволнена от съдебната система с решение на ВСС. Тогава срещу нея има три предложения за налагане на наказание, които са обединени в едно дисциплинарно производство. Две от тях са на по петима кадровици, а третото е на Христо Иванов. Той прави предложения и за още 7-8 магистрати, но те не са уважени от ВСС.

Иванов твърди, че е първият правосъден министър, който е предлагал уволнение на магистрати. Нарушенията бяха обединени в четири групи - забавяне на производство, нарушение на Етичния кодекс на магистратите, накърняване на престижа на съдебната власт и неизпълнение на други служебни задължения. Ченалова обжалва пред ВАС. През ноември 2015 г. сайтът “Биволъ” публикува записи на нейни разговори с бившата шефка на СГС Владимира Янева Коментарите им са в разгара на скандала “Червей” в началото на 2015 г. Той беше заради достъп в информационните масиви на МВР. Разговорите бяха определени тогава от премиера Бойко Борисов като “махленски клюки” на “две каки” .

Разследването беше прекратено през април 2017 г. Първо тричленен състав на ВАС потвърди уволнението на Ченалова, но петчленният го върна на първа инстанция. Така през 2019 втори съд постанови Ченалова да бъде освободена от съдебната система. “Нивото на морално-етична съзнателност очаквано е по-завишено при магистратите с оглед същността на професионалната им сфера - правораздаването, и може да се очаква от тях да прилагат и съблюдават и по отношение на собственото си поведение и действия едни по-високи критерии, професионални и морално-етични.

Безспорно е, че извършените действия, респективно бездействия от съдия Ченалова, далеч не покриват тези норми, а дори и общоприетите моралноетични и професионални критерии за работа и поведение”, казва петчленният състав на ВАС. От няколко години бившата съдийка се изявява и като протестър. Тя може да бъде видяна на митинги срещу съдебната власт, която неизменно критикува в телевизионните си изяви. “ Свободна страна сме, демократична, все пак всеки се изявява по някакъв начин”, коментира бившият правосъден министър Христо Иванов. Така Румяна Ченалова от понеделник е вече свободен революционер срещу съдебната власт.