Пловдивският окръжен съд потвърди най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража”, наложена от Районния съд под тепетата, спрямо обвиняемите за банкова измама за 102 хил. лева. Ужилен от схемата е пловдивчанинът Владко Петков.
Живеещите в София Емил Димитров/23/, Ивелина Борисова/32/ и Красимир Илиев/28/ ще останат за постоянно в ареста. Четвъртият обвиняем Вили Илиев/46/ не обжалва решението на районните магистрати и също остава в ареста, а другите двама съучастници в схемата Йонка Конева/33/ и Божидар Йорданов/34/ са с мярка за неотклонение гаранция от по 1000 лева.
Единствено Димитров, Борисова и Красимир Илиев обжалваха наложената им на първа инстанция най-тежка мярка за неотклонение.
Според обвиняемите, всички те са били изкушени от предложение да изкарат бързи и лесни пари, като в сметките им са били превеждане пари, а после те ги теглили и ги давали на други лица, от което получавали процент.
Според обвинителния акт, шестимата са привлечени като обвиняеми затова, че в съучастие и като помагачи, са улеснили неизвестен извършител, който с цел да набави за себе си имотна облага, е изменил компютърни данни и с това е причинил на Петков имотна вреда в размер на 102 000 лева.
По делото е установено, че на 01 март 2023 г. неизвестен извършител е въвел и поддържал заблуждение у банкова институция, като е изменил компютърни данни. В резултат на действията му от спестовната компонента на Петков към разплащателната му сметка била преведена сумата от 102 000 лева. Посочената парична сума впоследствие е била прехвърлена отново посредством изменение на компютърни данни в пет други банкови сметки. В хода на разследването са били установени титулярите на тези банкови сметки, а именно петима от обвиняемите.
По делото са извършени активни процесуално-следствени действия - претърсване и изземване, обиски, разпознавания на лица, разпити на свидетели; изискани са множество документи и банкови справки и др.
От държавното обвинение поискаха от виззивния съд да остави жалбите на тримата софиянци без уважение, тъй като са налице всички предпоставки за вземането на най-тежката мярка за неотклонение - да се укрият, да извършат ново престъпление, или да въздействат на разследването. Според прокуратурата деянието представлява висока обществена опасност предвид голямата сума.
Адвокатите и на тримата обвиняеми пледираха за по-леки мерки. Според защитниците и тримата са въвлечени в схемата без да знаят за какво точно става въпрос, а в същия момент неизвестният извършител е на свобода.
Красимир Елдъров защитаващ Красимир Илиев представи трудов договор на подзащитният си и отбеляза, че той е с чисто съдебно минало и без криминалистични регистрации.
„Не съм извършил това престъпление, дал съм банкова сметка и нищо повече”, допълни Илиев.
Адвокат Янков – защитник на Емил Димитров също изтъкна чисто съдебно минало, липса на криминални регистрации и наличие на постоянен адрес. Той допълни, че Димитров няма как да влияе в разследването и дори и на свобода не може да повлияе на делото.
„Съжалявам за цялото нещо, не съм знаел за всичко това и каквото съм знаел съм го казал на разследващите”, защити се Димитров пред съда.
Адвокатът на Борисова пък каза, че тя не е дала обяснения пред разследващите защото е била разстроена, че няма кой да се грижи за дъщеря и. Именно заради малолетната ѝ дъщеря той поиска по-лека мярка за неотклонение.
„Няма да се укрия и с каквото мога ще помогна”, допълни Борисова.
Според съда обаче, на този етап от разследването са събрани достатъчно данни, които сочат на всички за съпричастност към престъплението.
„Предстоят и допълнителни процесуално следствени действия, а подсъдимите живеят в друго населено място. Има събрани доказателства, че Емил Димитров е координирал действията на останалите и няма как да уважим жалбите”, завърши съдия Нина Кузманова оставяйки и тримата в ареста.