![Сериозен инцидент в АЕЦ](https://cdn2.trafficnews.bg/2019/12/16/seriozen-intsident-aets-kozlodui-ima-773.jpg)
Загинали и ранени работници при инцидент в ДПРАО „Радиана” на територията на АЕЦ „Козлодуй”. По предварителна информация те са служители на външна фирма.
Двама души са загинали и още двама са в тежко състояние след инцидент, случил се преди обяд днес на площадката на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци. До момента и предвид предстоящите следствени действия все още няма допълнителна официална информация по случая, съобщават от ръководството на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“.
Двамата загинали са служители на външна фирма, работила в шахта на площадката на хранилището, когато над главите им се откъсва метална шайба и ги оставя на място.
По неофициална информация версиите са две: паднали железа или паднал кран върху работниците, съобщиха източници на Trafficnews.bg. Единият от ранените е прегледан и освободен за домашно лечение. Другият е в тежко състояние в плевенската болница.
Ето и официалното становище от АЕЦ "Козлодуй":
На площадка „Радиана” се изгражда национално хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци, уточняват от ДПРАО. Изпълнител на строителните дейности на площадката е германо-българския консорциум „Национално хранилище за радиоактивни отпадъци”. Строителните дейности се контролират от юридическо лице, упражняващо независим строителен надзор в съответствие със Закона за устройство на територията.
Договорът за изграждане на първия етап от Националното хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци е подписан през 2016 г. От 2017 година, когато започват строителни дейности на площадката, отговорността за изпълнението на строителния процес е на строителния консорциум, включително и контрола на достъп до площадката, пишат още от ДПРАО. Оттам изказват съболезнования на близките на загиналите.
Още от категорията
![Фатално пробождане с нож в сърцето довело до смъртта на Георги при мелето в Болярци](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/06/381_shest-probozhdaniia-nozh-edno-koito-532.jpg)
Фатално пробождане с нож в сърцето довело до смъртта на Георги при мелето в Болярци
![Георги от делото „Дебора” иска на свобода, ще бъде ли уважено щението му?](https://trafficnews.bg/assets_desktop/images/blur/381.webp)
![Младата жена, намушкала минувачи в София: С ясно съзнание го направих, щях да ги убия](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/06/381_mladata-zhena-namushkala-minuvachi-021.jpg)