През 2024 г., в търсене на истината, екипът на Тина Ивайлова и Glasnews тръгнаха по вашите сигнали. Нека си припомним случаите, за които „GLAS с Тина Ивайлова" разказа и по които продължада работи.
В началото на годината екипът на Тина Ивайлова и Glasnews работиха по казус, с който ви запознахме още през 2023-та. Става въпрос за имот от 130 дка, оценен за милиони, но придобит срещу заем от 350 хиляди евро от фирма „Лено АД“. Разказахме ви как интереси и схеми стоят зад заграбването на една от най-големите свинеферми в България, стопанисвана от 73-годишния Генчо Генчев.
Въпреки непрестанните опити за коментар по казуса от фирма „Лено АД“, техните представители отказаха интервю пред камера. Вместо това получиха право на право на отговор да изразят позицията си по казуса в ефир. Изпратиха и документи, с каквито ние също разполагаме за всички наши твърдения. Фактите са категорични: срещу един кредит в размер на 350 хиляди евро, едно дружество е придобило имот, който към онзи момент е оценен на почти 10 милиона лева. Какво се случва с Генчо Генчев и как приключи този казус? Ще ви разкажем скоро.
Междувременно с екипа на Тина Ивайлова и Glasnews се свързаха още хора, които твърдят, че са потърпевши от фирма „Лено АД“. Една от тях е 48-годишната Елка Щърбанова от София. Жената работи като медицинска сестра. Срещу заем от 20 хиляди лева, тя трябваше да върне над 100 хиляди лева и беше на път да загуби жилището си. Оказа се, че тя не е единичен случай, и такива като нея са стотици хора в цяла България, защото фирмата кредитор работи с добре смазана схема и срещу поискания заем вместо потребителски дава бизнес кредит. От справката, която направихме, установихме че на хора над 80 години им е отпуснат такъв бизнес кредит от фирма „Лено“АД.
Тази перфектно измислена схема, след нашата намеса спря да работи не само при Елка Щърбанова, но и в много други случаи. И за това ще ви разкажем скоро. ВКС взе решение, че кредитът не е фирмен, а потребителски. С това решение отпадна и арбитражната клауза по договора на Елка. За това решение заслугата дойде, благодарение на адвокатът на Елка-Владимира Маркова.
„Това е практика на „Лено“, която при определени случаи прави фирмени кредити като регистрира еднолични търговци на хората, които ще теглят кредит, който си е с абсолютно потребителски нужди.“, сподели тогава адвокат Маркова.
През изминалата година освен измамни схеми ви показахме и измамно милосърдие. Видяхте как Даниела Данаилова събира средства и дарения, чрез фалшива информация, публикувана в социалните мрежи и медии. С някои от потърпевшите ви срещнахме. Вижте отново жената, която събира средства по начина, по който ви разказахме.
След нашето разследване Районна прокуратура - Ловеч се самосезира. Оказа се, че Даниела е успяла да измами много хора от цялата страна, а преведените суми, които са установени са над 50 хиляди лева.
Ден след като разказахме за измамите, които е правила Даниела Данаилова, тя напусна постоянния си адрес. Напусна и страната ни.
Знаем къде е Даниела. Знаят и от полицията в Троян. Разследването срещу нея е пред финал и скоро ще съобщим развръзката и по този случай
През 2024-та за пръв път, само пред екипът на Тина Ивайлова и Glasnews, проговори шофьорът, който причини смъртта на двамата влюбени Ани и Явор. Адриян Антонов разказа, че не търси оправдание, а само прошка. Вижте го отново:
Делото се гледа по съкратената процедура, защото подсъдимият Адриан Антонов се призна за виновен и прие изцяло обвинението на прокуратурата. Той бе осъден на 9 години затвор от СГС, затова, че причини смъртта на Ани и Явор на столичния бул. „Сливница“ през май 2023 година. Това наказание ще бъде намалено с една трета, защото се призна за виновен. Така той ще остане в затвора за 6 години.
И докато Адриян Антонов поиска прошка от близките на жертвите си, нито Рангел Бизюрев, нито близнаците Борислав и Валентин се покаяха затова, че убиха приятеля си - Димитър Малинов. Не поискаха прошка и от неговите близки.
8 месеца след убийството на Митко от Цалапица Рангел Бизюрев бе задържан със съдействието на екипа ни. След като бе екстрадиран в страната ни се изправи пред Окръжен съд -Пловдив и за първи път даде показания. Той твърди, че смъртта на Митко е инцидент, до който се е стигнало след скарване и сбиване между двамата, като Рангел ударил Митко само 4 пъти в тялото. Тази версия той повтори няколко пъти пред разследващите и пред съда. Така, вместо да даде яснота за жестокото престъпление, разследването отново откри противоречия, защото показанията му се разминават съществено с тези на братята Борислав и Валентин Динкови. Конкретика затова, къде се разминават версиите на тримата обвиняеми обаче, ще внесем на по-късен етап. Нека си припомним какво се случи след като Рангел Бизюрев бе задържан.
В поредица от разследвания не спираме да търсим отговор: Защо беше убит Митко от Цалапица?
Показахме ви неведнъж записи от охранителни камери, които изчистихме с помощта на експерти. Скоро подробно ще ви покажем какво се вижда от тези записи.
Търсихме за коментар семейство Динкови неведнъж. Отказват такъв. Синовете им - Борислав и Валентин също отказаха да коментират пред съда разминаванията в показанията си, и с тези на Рангел. Според адвокатите на потърпевшата Атанаска Бакалова-Димитър Марковски и Антоанета Николова, да мълчиш пред магистратите е престъпление. Те смятат също, че това убийство може да остане неразкрито, заради отказа на разследващите да работят по случая.
Назначената съдебно-психологична експертиза трябваше да установи участвал ли е Борислав Динков в убийството на Димитър Малинов от Цалапица, както и какви са неговите личностни качества. Тази експертиза беше приета, но мина без прочит в съдебната зала докато течеше делото на двамата братя близнаци в Районния съд в Пловдив. Публикувахме най-важното от нея. Тя е изготвена от криминалните психолози Тодор Тодоров и Даниел Генков, както и лингвистът Христина Калайджиева. Резултатите обобщават, че с голяма степен на вероятност може да се твърди, че Борислав Петров Динков е нанасял удари на Димитър Малинов, вечерта на 20.07. 2023-та година. Вижте експертизата на криминалните психолози отново:
На 24 октомври 2024 г. Пловдивският районен съд постанови присъда от 3 години лишаване от свобода при първоначален „общ“ режим“ спрямо 21-годишните братя. Прокуратурата обаче протестира това решение и делото ще се гледа пред по-горна инстанция-Окръжен съд-Пловдив.
Очаквайте 2-ра част на обзор 2024-та година от рубриката „Глас с Тина Ивайлова“.
Още от категорията
Арестуваха вандал, потрошил чужда кола в пловдивско село