Бивш ръководител на служба "Военно разузнаване" е задържаният за шпионаж в полза на Русия. Според прокуратурата той е събирал и предоставял класифицирана информация, която е държавна тайна, на чуждата държава. Мъжът, който е в основата на заговора, бил руски възпитаник, завършил ГРУ- Москва. Той трябвало да вербува лица, които имат достъп до класифицирана информация, касаеща България, НАТО и Европейския съюз.

Арестувана е и съпругата на военнослужещия. По време на брифинг на Спецпрокуратурата бяха показани кадри, на които се вижда как тя влиза и излиза от Руското посолство в Москва, както и записи на разговори между нея и съпруга ѝ. Държавното обвинение смята, че жената, която имала двойно гражданство, била посредник между военния и служител на руското посолство. Тя предавала информация и парични средства. 

Останалите четирима участници в групата са военнослужещи, заемащи висши държавни длъжности. Всички те имали разрешение за достъп до класифицирана информация на България, НАТО и ЕС. Те предавали нерегламентирано информацията на ръководителя. Интересен факт е, че част от тях били обучавани от ръководителя на групата. 

Първият участник бил ръководен кадър от системата на Министерството на отбраната, като неговите основни задължения са свързани с планиране на бюджета на ведомството. Други двама са действащи служители на служба "Военно разузнаване". Единият от тях изготвял информация за заплахите и рисковете от други държави, включително от Руската федерация. Другият неколкократно бил изпращан на мисии зад граница. Четвъртият е бивш разузнавач, който бил командирован зад граница като секретар, военно аташе, а понастоящем е директор на регистратура на класифицирана информация към Народното събрание. 

Ръководителят регулярно провеждал срещи с тях по време на вечери, на обществени мероприятия или в личния му автомобил. Предварително била уточнявана датата, както и резервни дати, заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева. 

Според Иван Гешев случаят е прецедент в новата история на България. 

"Случаят е без аналог. Днес съм тук, пред вас, за да кажа на българските граждани, че могат да се гордеят със своите разузнавателни служби, особено с ДАНС и служба "Военно разузнаване", които в последните години възстановиха своя капацитет, силно пострадал в годините на прехода. Надявам се това да е траен процес. Искам да благодаря и на колегите прокурори, следователи и служители на МВР. Искам да обърна внимание и на съществения принос на двама души - министърът на отбраната Красимир Каракачанов и ръководителят на Военото разузнаване Велко Атанасов. 

От десетилетия се разделяме по всякакви признаци и забравяме, че сме преди всичко българи. Надявам се този път да се обединим на основата на това, че сме българофили, а не българофоби, за това, че защитаваме националния си интерес, а не го продаваме за жълти стотинки", апелира главният прокурор.